Choć każda ciąża jest inna i każda kobieta czuje się w niej nieco inaczej, to jednak pierwsze objawy porodu bywają wspólne dla wszystkich przyszłych mam. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie to objawy, przeczytaj ten artykuł.
Za Tobą długich 9 miesięcy ciąży. Już nie możesz doczekać się, kiedy wreszcie weźmiesz w ramiona swoje maleństwo. Od dobrych 3-4 tygodni doszukujesz się wszelkich sygnałów nadchodzącego porodu. No właśnie, skąd będziesz wiedziała, że to już? Pamiętaj, że choć każda ciąża jest inna i każda kobieta czuje się w niej nieco inaczej, to jednak pierwsze objawy porodu bywają wspólne dla wszystkich przyszłych mam. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie to objawy, przeczytaj ten artykuł.
Termin porodu – tylko orientacyjny!
Jeśli lekarz wyznaczył Ci termin porodu, to wiedz, że jest on tylko przybliżony i postaraj się za bardzo do niego nie przywiązywać. Nie da się bowiem dokładnie przewidzieć, kiedy kobieta zacznie rodzić. Statystyki pokazują, że zaledwie 5% dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym przez lekarza terminie. Pozostałe rodzą się albo trochę wcześniej albo trochę później. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nie należy się tym przejmować.
Twoje ciało przygotowuje się do porodu przez całą ciążę!
Pomagają mu w tym oczywiście hormony – progesteron, estrogeny, a także oksytocyna i prostaglandyny. Już na początku ciąży piersi powiększają się, przygotowując do laktacji. Naczynia krwionośne poszerzają się i uelastyczniają, by móc transportować więcej krwi. Z kolei chroniąca dziecko szyjka macicy stopniowo mięknie, by już kilka tygodni przed porodem zacząć się skracać. Na tym jednak przygotowania do porodu się nie kończą.
Skurcze przepowiadające
Już w okolicach 36. tygodnia ciąży możesz odczuwać skurcze macicy. Są to tzw. skurcze Braxtona Hicksa, inaczej przepowiadające. Mają one za zadanie przygotować mięśnie macicy do skurczów porodowych. Jak je rozpoznać? Zacznijmy od tego, że możesz je odczuwać na wiele sposobów, jako ból brzucha, ból krzyża lub samo twardnienie brzucha. Skurcze przepowiadające są też nieregularne, nie nasilają się i ustępują zwykle po 30 – 60 minutach. Jeśli jednak skurcze macicy będą utrzymywać się dłużej, tj. 2 godziny, a czas pomiędzy między nimi będzie skracać się z 10 do np. 7-8 minut i będą coraz boleśniejsze, to prawdopodobnie oznacza, że rozpoczęła się akcja porodowa i powinnaś jechać do szpitala.
Warto przeczytać: Masz wysokie ciśnienie w ciąży? Uważaj na stan przedrzucawkowy
Odejście wód płodowych
Przez cały okres ciąży Twoje dziecko jest szczelnie zamknięte w wypełnionym wodami płodowymi worku owodniowym, zwanym też pęcherzem płodowym. Worek ten składa się z warstw: owodni, omoczni oraz kosmówki. Owodnia to jama bezpośrednio otaczająca zarodek. Wypełniona wodami płodowymi łagodzi wstrząsy i pozwala zarodkowi swobodnie się poruszać. Chroni także przed drobnoustrojami oraz wycisza dźwięki z zewnątrz. Omocznia magazynuje produkty przemiany materii. Natomiast najbardziej zewnętrzna błona płodowa – kosmówka – przylega do ściany macicy, umożliwiając implantację oraz bierze udział w tworzeniu łożyska. W I fazie porodu pod wpływem skurczów macicy i naporu dziecka błony płodowe pękają, a płyn owodniowy wydostaje się przez drogi rodne. Może to nastąpić gwałtownie lub powoli, w formie niewielkiego wycieku. Niemniej jednak odejście lub też sączenie się wód płodowych jest jednoznacznym sygnałem, że poród trwa. Nawet jeśli kobieta nie odczuwa wtedy jeszcze żadnych skurczów.
Odejście czopa śluzowego
Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko narażeni jesteście na różnego rodzaju infekcje. Natura jednak znalazła na to sposób. Zaraz po zapłodnieniu szyjka macicy zalepia się gęstym śluzem, tzw. czopem śluzowym, który ma chronić ciążę nie tylko przed atakiem drobnoustrojów, ale również przed przedwczesnym porodem. Gdy dziecko jest już gotowe do wyjścia, czop śluzowy odchodzi, powodując wyciek gęstego (czasem podbarwionego krwią) śluzu z pochwy. Nie jest to jednak objaw, który występuje zawsze.
Zobacz też: Zmiany fizjologiczne u ciężarnej
Obniżanie się brzucha
Rosnący brzuszek sprawia, że nie możesz złapać tchu? Tuż przed porodem prawdopodobnie będzie Ci się oddychać nieco lepiej. Główka dziecka zacznie bowiem schodzić do kanału rodnego, a brzuch obniżać się. Może do tego dojść nawet na miesiąc przed porodem. Być może zaczniesz wtedy odczuwać także większe parcie na mocz, Będzie ono spowodowane uciskaniem schodzącej główki na pęcherz moczowy.
Reasumując, jeśli zaczniesz odczuwać regularne, bolesne skurcze macicy, zauważysz odejście wód płodowych lub czopa śluzowego, to znak, że poród jest w toku. Wszystkie pozostałe objawy, tzn. delikatne skurcze, występujące w minimum 10-minutowych odstępach przez nie dłużej niż godzinę czy obniżenie się brzucha, to symptomy, które jedynie sygnalizują, że Twój organizm przygotowuje się do porodu.