Umów się na konsultację
ze specjalistą Gyncentrum!
Choroba trudna do zdiagnozowania
Liczne i często bardzo nietypowe objawy endometriozy powodują, że nawet ginekolog z dużym doświadczeniem może mieć trudności z trafnym postawieniem diagnozy. Obecnie tzw. „złotym standardem” w diagnostyce endometriozy jest małoinwazyjna laparoskopia oraz przeprowadzenie histopatologicznej analizy uzyskanego podczas tej procedury wycinka chorobowo zmienionej tkanki.
NOWOŚĆ! Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum to również pierwszy ośrodek w Polsce oferujący Pacjentkom nieinwazyjny, certyfikowany test na endometriozę i jedyny zapewniający kompleksową opiekę po wykonaniu testu.
Endometrioza
Dotyka najczęściej młode, zdrowo wyglądające kobiety. Nie można jej stwierdzić na podstawie badań laboratoryjnych. W wielu przypadkach może być również niewidoczna w badaniach ultrasonograficznych. To znacznie utrudnia diagnozę. Od pojawienia się pierwszych symptomów choroby w wieku nastoletnim do prawidłowego rozpoznania endometriozy mija średnio 8-10 lat. To o wiele za długo. Po wielu latach choroba rozwija się do zaawansowanych stadiów i sieje spustoszenie w organizmie kobiety.
Diagnostyka endometriozy
W diagnostyce endometriozy ważna jest ocena stanu narządów miednicy. Przy współistniejącej niepłodności także stanu macicy i drożności jajowodów.
Wiarygodną metodą diagnostyczną i terapeutyczną jest laparoskopia. Jest to metoda, która umożliwia, dokładną ocenę narządów miednicy mniejszej, ocenę drożności jajowodów oraz lokalizację ognisk endometriozy, zrostów czy mięśniaków. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, laparoskopia daje jednoczasową możliwość usunięcia ognisk chorobowych.
W Gyncentrum oferujemy również wykonanie nieinwazyjnego, jedynego na rynku testu diagnostycznego z krwi posiadającego certyfikat IVD.
Już teraz wypełnij formularz,
i umów wizytę u specjalisty!
O endometriozie
Z uwagi na długą listę objawów i nietypowy przebieg endometrioza nie jest chorobą łatwą do zdiagnozowania. Rozpoznanie często stawiane jest ze sporym opóźnieniem. Niestety wpływ ma na to również bagatelizujące podejście do objawów choroby i przekonanie, że bolesna miesiączka jest czymś zupełnie naturalnym. Dlatego rozpoznania nie stawia się wyłącznie na podstawie objawów. Choroba ta wymaga dogłębnej diagnostyki w specjalistycznym ośrodku leczenia endometriozy.
Szacuje się, że ponad 1 mln kobiet w Polsce w wieku rozrodczym choruje na endometriozę. To znaczy, że co najmniej 1 na 10 Polek może cierpieć z powodu bólu, który nie pozwala jej normalnie funkcjonować.
Proces diagnostyczny w Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum
Pierwsza wizyta
Aby umówić się na wizytę w Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum należy dokonać rejestracji telefonicznej: +48 735 122 777.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, wykonuje badanie ginekologiczne i USG oraz analizuje historię dotychczasowego leczenia. Jeżeli wcześniej były już wykonywane zabiegi laparoskopii oraz usunięcia endometriozy, prosimy o zabranie ze sobą dokumentacji medycznej. Na tej podstawie lekarz kwalifikuje do zabiegu laparoskopii.
Zebrany wywiad medyczny oraz przeprowadzone badania mogą okazać się niewystarczające, aby zakwalifikować pacjentkę do zabiegu laparoskopii. Wówczas lekarz może zlecić konsultację specjalistyczną, np. z urologiem oraz dodatkowe badania, np. rezonans magnetyczny.
Termin zabiegu i kolejna wizyta
Po zakwalifikowaniu pacjentki do badania metodą laparoskopową lekarz ustala dogodny termin zabiegu. Pacjentka otrzymuje także skierowanie na badania laboratoryjne, których wyniki konieczne są do jego przeprowadzenia.
Po zabiegu odbywa się kolejna wizyta, podczas której lekarz analizuje dotychczasowe wyniki wszystkich badań i informuje pacjentkę o stanie jej zdrowia. W zależności od wieku, stopnia zaawansowania choroby lub też planów rozrodczych pacjentki, ustalany jest dalszy plan leczenia.
Czytaj więcej
Szukasz skutecznej
metody leczenia endometriozy?
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Już niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin wizyty.