Test ERA

test ERA

Badanie receptywności endometrium

Endometrium to błona śluzowa wyścielająca macicę, odpowiedzialna za zagnieżdżenie się zarodka.

To właśnie w macicy rozwija się ciąża. Endometrium w trakcie cyklu menstruacyjnego rozrasta się, aby w drugiej fazie, pod wpływem progesteronu, przygotować macicę na przyjęcie i implantację zarodka. Gdy proces ten nie następuje, tzw. czynnościowa warstwa endometrium złuszcza się i pojawia się miesiączka. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej macicy mogą być przyczyną wielu problemów, m.in. są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet.

Masz więcej pytań dotyczących testu ERA?
Skontaktuj się z nami

Receptywność endometrium

Często, mimo wielu prób i przygotowań, nie dochodzi do implantacji zarodka w macicy. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być brak receptywności endometrium.

Receptywność endometrium to gotowość błony śluzowej macicy na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka. Najczęściej okres ten przypada między 19 a 21 dniem cyklu menstruacyjnego (między 5 a 7 dniem po owulacji). Okres ten to tzw. „okno implantacji”, które pozwala wielokrotnie zwiększyć szansę na zajście w ciążę.

Określenie receptywności endometrium jest szczególnie ważne w leczeniu niepłodności oraz diagnostyce przyczyn poronień.

Czym jest test ERA?

Badanie ERA (Badanie Receptywności Endometrium) to najnowocześniejsza metoda diagnostyczna, opracowana i opatentowana przez firmę IGENOMIX R&D, pionierów w badaniach nad genetyką reprodukcyjną.

Test ERA bada receptywność endometrium na podstawie analizy ekspresji 238 genów. W rezultacie badanie to pozwala określić indywidualne dla każdej pacjentki okno implantacji oraz przeprowadzić transfer zarodków w najbardziej odpowiednim na ich zagnieżdżenie momencie. Test Era zwiększa szanse na skuteczne zapłodnienie in vitro!

Kto powinien wykonać test ERA?

Badanie powinny wykonać pacjentki, u których implantacja, prawidłowego pod względem morfologicznym zarodka, nie powiodła się (przynajmniej 3 nieudane transfery u młodych kobiet i dwa lub więcej u kobiet powyżej 37 roku życia).

Badanie szczególne polecane jest pacjentkom, u których nie stwierdzono nieprawidłowości w obrębie macicy, a mimo starań nie mogą zajść w ciążę.

Badanie zleca lekarz, który po otrzymaniu wyniku, jest odpowiedzialny za poinformowanie pacjentki o dalszych krokach leczenia.

Na czym polega test ERA?

Termin zabiegu ustala lekarz prowadzący około 21 dnia cyklu menstruacyjnego. W celu pobrania materiału do badania konieczne jest wykonanie biopsji endometrium. Zabieg polega na wprowadzeniu poprzez pochwę do macicy cieniutkiej kaniuli i pobraniu próbki tkanki endometrialnej. Podczas zabiegu pacjenta może odczuwać pewien dyskomfort, a po zabiegu mogą wystąpić delikatne krwawienia. Jest to jednak normalna reakcja, która nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Nie ma mniej inwazyjnej metody pobrania wystarczającej ilości materiału endometrialnego.

W 5% przypadków zabieg może okazać się nieudany ze względu na zbyt małą ilość i/lub jakość pobranej tkanki uniemożliwiającej przeprowadzenie badania. W takich przypadkach zabieg biopsji zostanie powtórzony.

 

test era wykres

Nasze oddziały

Klinika Leczenia Niepłodności Katowice
ul. Żelazna 1
tel. 32 506 57 77
e-mail: info@gyncentrum.pl

Klinika Leczenia Niepłodności Kraków
ul. Mehoffera 10
tel. 12 306 73 77
e-mail: infokrakow@gyncentrum.pl

Klinika Leczenia Niepłodności Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
tel. 32 506 57 77
e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl

Klinika Leczenia Niepłodności Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9
tel. 32 506 57 77
e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl

Test ERA cena

Interesuje Cię koszt testu ERA? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77.