Ciąża Article · 9 lipca 2018

Na co powinna uważać przyszła mama latem?

W dzień gorącego lata… przyszła mama nie musi rezygnować z wakacyjnych przyjemności. Ręka w górę, która spędza „wakacje z brzuszkiem”? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik – na co powinnyście uważać latem.

Na co powinna uważać przyszła mama latem?

W dzień gorącego lata… przyszła mama nie musi rezygnować z wakacyjnych przyjemności. Powinna jednak być świadoma zagrożeń, jakie niesie ze sobą ta pora roku i zastosować się do zaleceń lekarzy.

 

Ręka w górę, która spędza „wakacje z brzuszkiem”? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik – na co powinnyście uważać latem.

 

Słońce – tak, ale z umiarem

 

Nie od dziś wiadomo, że promienie słoneczne są cennym źródłem witaminy D. Słońce dodatkowo pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie, a szczęśliwa przyszła mama, to szczęśliwe dziecko. Musisz być jednak ostrożna. Buzujące hormony ciążowe i promienie słoneczne to ryzykowne połączenie. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni UV, w tym na powstawanie nieestetycznych przebarwień i zmian skórnych. Długotrwała ekspozycja na słońce i wysoka temperatura mogą doprowadzić także do niebezpiecznego przegrzania organizmu. W gorące dni bardzo łatwo o omdlenia i obrzęki. Jeśli nie musisz, unikaj wychodzenia z domu między 11 a 15, kiedy słońce grzeje najmocniej.

 

Uważaj, aby się nie odwodnić

 

Latem bardzo łatwo o odwodnienie. 2 litry wody to obowiązkowe minimum! Wodę należy pić małymi łykami przez cały dzień, ponieważ tylko wtedy organizm będzie w stanie ją przyswoić. Jako przyszła mama powinnaś szczególnie wziąć sobie to do serca. Niedobór płynów negatywnie wpływa na przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do zahamowania rozwoju dziecka, a nawet do poronień lub przedwczesnego porodu.

 

Wakacyjne podróże – tak, ale nie w każde miejsce

 

Zastanawiasz się, czy podróżowanie z lokatorem w brzuszku jest bezpieczne? Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący nie widzi przeciwskazań śmiało możesz pakować walizkę i ruszać na wyczekany urlop. Powinnaś jednak zachować rozwagę i dobrze przygotować się do wyjazdu. Przede wszystkim starannie wybierz miejsce, do którego chcesz się udać. Weź pod uwagę swoje samopoczucie i etap ciąży. Zwróć uwagę na klimat, czas trwania podróży i rodzaj transportu. Nie napalaj się na dalekie, egzotyczne destynacje. Na nie przyjdzie jeszcze czas. Zdecydowanie lepszym wyborem będą teraz urokliwe zakątki Polski lub kraje europejskie.

 

Bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz, zrób koniecznie research i stwórz listę poradni i szpitali, znajdujących się w pobliżu miejsca pobytu. Wyjeżdżając zabierz ze sobą kartę ciąży i wszystkie aktualne badania. Pamiętaj także, aby unikać długiego siedzenia w tej samej pozycji i zakładania nogi na nogę. Długotrwałe unieruchomienie sprzyja zakrzepicy, na którą kobiety w ciąży są szczególnie narażone.

 

Uważaj na to, co jesz

 

Latem, częściej jadamy na mieście. Niestety, stołując się w barze, czy restauracji nie mamy pewności z jakich produktów zostały przyrządzone serwowane potrawy. Teraz musisz szczególnie uważać na to, co jesz! Pamiętaj, będąc w ciąży jesteś bardziej narażona na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe. Jedz zatem w sprawdzonych miejscach. Zwróć uwagę na higienę przygotowywanych dań, unikaj fast foodów, potraw smażonych na głębokim oleju,  surowego mięsa i ryb. Masz ochotę na lody? Zrezygnuj z tych na bazie mleka i żółtek (mogą być źródłem salmonelli!), na rzecz soczystych sorbetów. Zachowałaś wszelkie środki ostrożności, a mimo to dopadły Cię nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe? Czym prędzej skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj się do najbliższej przychodni lekarskiej. Zatrucia pokarmowe w ciąży mogą być bardzo groźne w skutkach.

 

Pływanie – świetny pomysł, ale nie wszędzie

 

Miłośniczki pływania z pewnością ucieszy wiadomość, że ciąża nie stanowi przeciwskazania do kąpieli w morzu, czy basenie. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze – czystość wody. W ciąży jesteś bardziej narażona na infekcje intymne, a brudna woda jest siedliskiem bakterii i grzybów, które sprzyjają zakażeniom. Korzystaj więc tylko ze sprawdzonych kąpielisk, kontrolowanych i dopuszczonych do użytku przez Sanepid. Po drugie – wchodząc do wody, zanurzaj się w niej stopniowo, aby nie doznać szoku termicznego. Po trzecie – uważaj na fale. Gwałtowne uderzenie fali w brzuch może być niebezpieczne dla Ciebie i dziecka.

 

Uważaj na kleszcze

 

Lato sprzyja częstym wypadom za miasto, piknikom w parku i spacerom po lesie. Ciepłe, letnie dni to także czas wzmożonej aktywności kleszczy. Kleszcze przenoszą groźne dla zdrowia i życia choroby – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Nie oznacza to jednak, że powinnaś rezygnować ze spędzania czasu na łonie natury. Jeżeli wybierasz się w miejsca, gdzie występuje bogata roślinność, warto zastosować specjalne preparaty, które odstraszają kleszcze (czytaj ulotki, gdyż nie wszystkie preparaty mogą być stosowane przez kobiety w ciąży!). Po powrocie do domu koniecznie skontroluj swoje ciało. Kleszcze najczęściej wybierają te części naszego ciała, które pokryte są cienką, delikatną skórą (zwłaszcza okolice kolan, pachwin, a także głowy w obrębie linii włosów). Jeśli dojdzie do ukąszenia przez kleszcza powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci badania i zastosuje odpowiednie leczenie.

 

Nie przemęczaj się

 

Ciąża to nie choroba… Nie powinnaś jednak zbytnio się forsować. W tym czasie zrezygnuj z górskich wypraw, intensywnego zwiedzania, jazdy na rowerze na rzecz spokojnych spacerów i odpoczynku.  Pod żadnym pozorem nie podnoś ciężkich rzeczy. Pamiętaj, walizki nosi partner!

 

Wakacje z brzuszkiem? Nie musisz rezygnować z uroków lata. Zachowaj jedynie rozwagę i unikaj ryzykownych sytuacji. Jeśli natomiast zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj się do najbliższego szpitala.

Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża

Chcesz wiedzieć więcej na temat ciąży latem?
Zapraszamy do kontaktu!