Czy w czasie ciąży nadal mogą uprawiać seks? Czy nie stanowi on zagrożenia dla kobiety i maleństwa? A jeśli już uprawiać, to w jakich pozycjach, by zbliżenia były bezpieczne i przyjemne dla obojga? Jeśli jesteście przyszłymi rodzicami i Was także nurtują podobne pytania, przeczytajcie!
Pary oczekujące narodzin dziecka często zastanawiają się, czy w czasie ciąży nadal mogą uprawiać seks. Czy nie stanowi on zagrożenia dla kobiety i maleństwa. A jeśli już uprawiać, to w jakich pozycjach, by zbliżenia były bezpieczne i przyjemne dla obojga. Jeśli jesteście przyszłymi rodzicami i Was także nurtują podobne pytania, to trafiliście idealnie. Ten artykuł jest właśnie dla Was!
Seks w ciąży – najczęściej nie ma do niego przeciwwskazań!
U ponad 90% kobiet nie występują żadne przeciwwskazania do uprawiania seksu w trakcie ciąży. Mało tego! Jeśli przebiega ona prawidłowo, to zbliżenia mogą mieć wręcz korzystny wpływ na rozwój dziecka. Jest to spowodowane działaniem endorfin, które podczas stosunku wytwarzane są w organizmie kobiety. Hormony te, zwane potocznie hormonami szczęścia, będą działać na nie uspokajająco.
Należy oczywiście pamiętać, że ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi prawdziwa rewolucja. Ma to głównie związek z wahaniami hormonalnymi. Ciąża to także stopniowy wzrost wagi, a więc i zmiana wyglądu ciała. Wiele przyszłych mam traci poczucie własnej atrakcyjności i przez to unika fizycznego kontaktu z partnerem. W tym czasie niezwykle istotna jest więc szczera rozmowa, wzajemne komunikowanie swoich potrzeb i obaw. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety na przestrzeni 9 miesięcy ciąży, powodują, że zmienia się także aktywność seksualna i częstotliwość zbliżeń.
Czytaj też: Niewydolność szyjki macicy w ciąży – czy jest niebezpieczna?
Pierwszy trymestr ciąży – czas najmniejszej ochoty na seks
Kobietom w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej nie w głowie miłosne igraszki. Dolegliwości towarzyszące pierwszym tygodniom ciąży, takie jak senność, wymioty, nudności, zmiany nastrojów, ból piersi, potrafią niestety skutecznie odebrać ochotę na seks. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które oczekują swojego pierwszego dziecka.
Drugi trymestr ciąży – czas największej aktywności seksualnej
Z początkiem drugiego trymestru uciążliwe objawy ciąży ustępują, a kobieta najczęściej powraca do aktywności seksualnej. Zmiany w gospodarce hormonalnej, a do tego silne przekrwienie okolicy narządów płciowych i szybkie zwilżanie się ścian pochwy sprzyjają udanym zbliżeniom. Ważny jest jednak odpowiedni dobór pozycji seksualnych, tak by nie uciskały rosnącego brzuszka i były jak najbardziej komfortowe dla przyszłej mamy. Najbardziej zalecane pozycje, to pozycje „na łyżeczkę”, pozycje stojące, od tyłu oraz „na jeźdźca”.
W trakcie ciąży nie zaleca się natomiast seksu analnego z uwagi na wysokie ryzyko przeniesienia bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy. Taka sytuacja może stanowić zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się w jej macicy dziecka.
Trzeci trymestr ciąży – rosnący brzuch przeszkodą do współżycia
Trzeci trymestr ciąży to czas, w którym aktywność seksualna partnerów znów się obniża. Rosnący brzuszek utrudnia zbliżenia, u kobiety pojawiają się też obrzęki i bóle kręgosłupa związane z dużym przyrostem masy ciała. Kobiecie może towarzyszyć także lęk o dziecko oraz przebieg zbliżającego się wielkimi krokami porodu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pobudzenie seksualne może wpłynąć na czynność skurczową macicy i przyspieszyć akcję porodową. Wszystko za sprawą oksytocyny uwalniającej się w organizmie kobiety podczas orgazmu.
Co czuje dziecko, gdy rodzice uprawiają seks?
Co najwyżej delikatne kołysanie. Warto pamiętać, że dziecko jest przez cały okres ciąży jest chronione przez mięsień macicy i wody płodowe. Są one dla niego niczym poduszka powietrzna, amortyzująca ewentualne wstrząsy i urazy mechaniczne. Dodatkowo szyjkę macicy zamyka czop śluzowy, który chroni dziecko przed dostaniem się drobnoustrojów do jego otoczenia.
Przeczytaj też: Badanie na HIV w ciąży – dlaczego warto je wykonać?
Około 10% kobiet nie może uprawiać seksu w ciąży
Przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży jest wiele. Ze współżycia na pewno muszą zrezygnować kobiety, których ciąża zagrożona jest poronieniem albo istnieje ryzyko porodu przedwczesnego. Równie istotnym przeciwwskazaniem będzie łożysko przodujące, niewydolność szyjki macicy, odpływanie płynu owodniowego oraz plamienie czy krwawienie z dróg rodnych.
Reasumując, seks w prawidłowo przebiegającej ciąży absolutnie nie jest zabroniony. Jednak aktynowość seksualna parterów może zmieniać się w poszczególnych trymestrach z uwagi na zmiany jakie zachodzą w tym okresie w organizmie kobiety. Zaledwie 10% ciężarnych musi powstrzymać się od współżycia. Powodem może być zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem, łożysko przodujące, niewydolność szyjki macicy czy krwawienie z pochwy.