Uraz rdzenia kręgowego nie przekreśla jednak szans na udane życie seksualne i nie odbiera możliwości posiadania dzieci. Z pomocą przychodzi bowiem współczesna medycyna! Ale po kolei…
Seks i rodzicielstwo to jedne z ważniejszych sfer naszego życia. Dla osoby po urazie rdzenia kręgowego, która właśnie dowiedziała się, że do końca swoich dni będzie poruszać się na wózku, informacja, że w tych kluczowych sferach również mogą pojawić się problemy, to dodatkowy cios. Uraz rdzenia kręgowego nie przekreśla jednak szans na udane życie seksualne i nie odbiera możliwości posiadania dzieci. Z pomocą przychodzi bowiem współczesna medycyna! Ale po kolei…
Jak uraz rdzenia kręgowego wpływa na funkcjonowanie organizmu?
Aby lepiej to zrozumieć, najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, po co nam w ogóle rdzeń kręgowy? Zacznijmy od tego, że mieści się on w kanale kręgowym kręgosłupa i jest częścią ośrodkowego układu nerwowego człowieka. Odpowiada za przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy mózgiem a obwodowym układem nerwowym. To właśnie dzięki rdzeniowi kręgowemu możemy poruszać rękami, nogami, głową, jesteśmy w stanie utrzymać mocz w pęcherzu i odczuwamy zmiany temperatury albo czyjś dotyk. Niestety uraz rdzenia kręgowego zaburza przewodzenie impulsów nerwowych – mózg nie może już swobodnie komunikować się z resztą ciała.
Niefortunny skok do wody, szybka jazda na motorze – najczęstsze przyczyny urazu rdzenia kręgowego…
…ale nie jedyne. Może do niego dojść również na skutek upadku z wysokości (np. z drabiny, z drzewa) dotkliwego pobicia czy rany postrzałowej. Ze statystyk wnika, że urazów rdzenia kręgowego 6-krotnie częściej doznają mężczyźni niż kobiety. Prawdopodobnie dlatego, że są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań. Niestety uraz rdzenia kręgowego może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje – od utraty czucia i porażenia kończyn, po problemy z oddychaniem i oddawaniem moczu czy stolca. Upośledzeniu ulec mogą również funkcje seksualne oraz płodność.
Jestem po urazie rdzenia kręgowego, czy będę mógł uprawiać seks?
Bezpośrednio po urazie temat seksualności schodzi trochę na boczny tor. Po szoku spowodowanym konsekwencjami wypadku przychodzi czas na oswojenie się z nową sytuacją. Osoba po URK musi dostosować się do warunków życia na wózku – przygotować mieszkanie, wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, znaleźć kompetentnego rehabilitanta czy psychologa. Prędzej czy później temat seksu jednak powraca… „Czy po urazie rdzenia kręgowego mam jeszcze szansę na satysfakcjonujące życie seksualne? ”. To chyba jedno z najczęściej powtarzających się pytań. Odpowiedź na nie nie jest prosta.
Panie mają trochę łatwiej…
Na funkcje seksualne osoby po urazie rdzenia kręgowego wpływa kilka czynników, w tym stopień uszkodzenia i poziom kręgosłupa, na jakim doszło do urazu. Trzeba też dodać, że uraz rdzenia kręgowego zaburza funkcje seksualne znacznie bardziej u mężczyzn niż u kobiet. Wiele pań po URK może normalnie osiągać orgazm (chyba, że doszło do znacznego uszkodzenia rdzenia), a także zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, choć oczywiście niektóre tracą tę zdolność. Najczęstszym problemem pań po urazie rdzenia kręgowego jest niedostateczne nawilżenie pochwy. W przypadku mężczyzn sprawa wygląda nieco gorzej.
Zaburzenia erekcji i ejakulacji, niskie parametry nasienia – skutki urazu rdzenia kręgowego u mężczyzn
Uraz rdzenia kręgowego może powodować zaburzenia/ brak erekcji i ejakulacji, a także obniżyć parametry nasienia u mężczyzny (obniżona liczba i słabsza ruchliwość plemników). Warto pamiętać, że prawidłowy wzwód członka możliwy jest dzięki dwóm mechanizmom. Mówimy bowiem o erekcji odruchowej, którą osiąga się poprzez dotyk oraz psychogennej, do której osiągnięcia potrzebny jest jakiś bodziec wzrokowy, słuchowy lub zapachowy. Ośrodek erekcji odruchowej oraz ośrodek II fazy ejakulacji zlokalizowane są na odcinku kręgosłupa S2-S4. Z kolei ośrodek erekcji psychogennej i współczulny ośrodek odpowiedzialny za wyprowadzanie nasienia znajdują się na poziomie Th11-L2. To, czy mężczyzna po URK zachowa funkcje seksualne zależy więc od stopnia i poziomu kręgosłupa, na jakim doszło do uszkodzenia. Bywa, że mężczyzna jest zdolny do osiągnięcia jedynie erekcji odruchowej, a psychogenna zostaje zniesiona. Bywa, że obie zostają zachowane, albo nie ma żadnej z nich.
Jestem po urazie rdzenia kręgowego. Czy mam szansę zostać ojcem?
Tak, zaburzenia erekcji u mężczyzn po urazie rdzenia kręgowego leczy się metodami polegającymi głównie na drażnieniu stref erogennych, np. przy pomocy specjalnych wibratorów. Plemniki można uzyskać również drogą chirurgiczną, pozyskując je bezpośrednio z jąder. Następnie są one wykorzystywane w procedurze in vitro lub zamrażane, dzięki czemu mężczyzna może zabezpieczyć swoją płodność na przyszłość. Jest to bardzo ważne, ponieważ po urazie rdzenia kręgowego jakość plemników sukcesywnie spada.