Diagnostyka niepłodności Article · 24 kwietnia 2020

Mam usuniętą tarczycę. Czy będę mieć problemy z płodnością?

Wiele osób, przerażonych wizją zabiegu wycięcia tarczycy, zadaje sobie pytanie, jak teraz będzie wyglądało ich życie. Najbardziej obawiają się o swoją płodność. Czy usunięcie tarczycy może być przeszkodą w staraniach o dziecko?

Mam usuniętą tarczycę. Czy będę mieć problemy z płodnością?

Waży ok. 30 gramów, a swoim kształtem przypomina motyla. Tarczyca jest największym gruczołem wydzielania wewnętrznego w ludzkim organizmie. Produkowane przez nią hormony regulują pracę niemal wszystkich tkanek i narządów wewnętrznych. Gruczoł ten jest wiec nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Bywają jednak sytuacje, kiedy trzeba go usunąć.

 

Wiele osób, przerażonych wizją zabiegu wycięcia tarczycy, zadaje sobie pytanie, jak teraz będzie wyglądało ich życie. Najbardziej obawiają się o swoją płodność. No właśnie, czy usunięcie tarczycy może być przeszkodą w staraniach o dziecko? Odpowiadamy w artykule!

 

Jak działa tarczyca?

 

Zacznijmy od tego, że tarczyca to pojedynczy gruczoł leżący pomiędzy krtanią a tchawicą. Tworzą ją dwa pęcherzykowate i mocno unaczynione płaty, które połączone są ze sobą za pomocą wąskiej cieśni. Tarczyca produkuje i przechowuje dwa hormony – tyroksynę, czyli  T4 oraz trójjodotyroninę, w skrócie T3. Ich poziom zależy od poziomu innego hormonu, mianowicie wydzielanego przez przysadkę mózgową TSH, czyli tyreotropiny. Przysadka wydziela go pod wpływem jeszcze jednego – czwartego hormonu. Jest nim produkowana przez podwzgórze tyreoliberyna (TRH).

 

Tarczyca współpracuje z układem podwzgórze-przysadka na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Im wyższy poziom hormonów T3 i T4, tym niższe stężenie TSH i TRH. Niedobór hormonów tarczycowych powoduje natomiast sytuacje odwrotną – poziom TSH i TRH automatycznie wzrasta.

 

Jak brak tarczycy wpływa na funkcjonowanie organizmu i płodność?

 

Brak tarczycy wiąże się z niedoborem hormonów tarczycowych, co skutkuje znacznym spowolnieniem metabolizmu. Jak to przekłada się na codzienne życie? Osoby z wolną przemianą materii muszą uważać na to, co i ile jedzą, ponieważ dużo szybciej przybierają na wadze. Częściej skarżą się również na zmęczenie i spadki nastrojów. Mogą mieć zaparcia, przesuszoną skórę i bardziej łamliwe włosy oraz paznokcie, a także mniejszą tolerancje na niskie temperatury – innymi słowy będzie im ciągle zimno. Przy niedoborze hormonów tarczycowych mogą pojawić się również zaburzenia cyklu menstruacyjnego, co automatycznie utrudni kobiecie zajście w ciążę. Zaburzenia płodności mają w tym przypadku związek z wysokim poziomem TSH, spowodowanym niedoborami T3 i T4. U mężczyzn zbyt niskie stężenie hormonów tarczycowych może natomiast pogorszyć jakość nasienia oraz spowodować spadek libido.

 

zaburzenia hormonalne a płodność

 

 

Dlaczego tarczycę czasem trzeba usunąć?

 

Wskazań do usunięcia tarczycy, czyli tzw. tyroidektomii, istnieje co najmniej kilka. Najczęściej takim wskazaniem jest nowotwór złośliwy tarczycy. Gruczoł ten wycina się również (w całości lub w części) w przypadku obecności dużego wola, które uciska na drogi oddechowe i przełyk, utrudniając oddychanie i przełykanie pokarmu. Czasem tyroidektomię przeprowadza się, gdy chory nie reaguje na zastosowane leczenie farmakologiczne.

 

Nawet po usunięciu tarczycy masz szansę na dziecko!

 

Oczywiście pod warunkiem, że będziesz pod stałą opieką specjalisty i będzie przyjmować odpowiednie dawki brakujących hormonów, w tym L-tyroksyny. Wówczas fakt, że nie masz tarczycy nie powinien w żaden sposób wpłynąć na Twoją płodność!  Ważne jednak, aby w trakcie starań o dziecko TSH nie przekraczało 2,5. Wysokie stężenie tego hormonu sprzyja bowiem nadprodukcji prolaktyny, co może utrudnić zajście w ciążę.

 

Czy operacja usunięcia tarczycy wywróci moje życie do góry nogami?

 

NIE. Trzeba oczywiście pamiętać, że tarczyca jest gruczołem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli lekarze Ci ją wytną, będziesz musiał/a do końca życia przyjmować leki hormonalne. Najczęściej w postaci wspomnianej już lewotyroksyny, czyli syntetycznej formy T4. Po usunięciu tarczycy większość pacjentów szybko wraca jednak do formy, a po pewnym czasie przyzwyczaja się także do codziennego przyjmowania leków.

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności