Kurkuma jest przyprawą znaną od starożytności, a o jej pozytywnym wpływie na organizm nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przyprawa ta działa przeciwzapalnie i jest silnym antyoksydantem. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości jest przyprawą idealną dla kobiet walczących z endometriozą.
Kurkuma jest przyprawą znaną od starożytności, a o jej pozytywnym wpływie na organizm nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przyprawa ta działa przeciwzapalnie i jest silnym antyoksydantem. Badania naukowe dowiodły także, że kurkuma łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zmniejsza ból menstruacyjny. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości jest przyprawą idealną dla kobiet walczących z endometriozą. Więcej na temat niezwykłych właściwości kurkumy dowiesz się z artykułu.
Endometrioza – co to za choroba?
Endometrioza to choroba zapalna zależna od estrogenów. Jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób ginekologicznych dotykających kobiety w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się obecnością tkanki endometrium poza macicą. Dokładna patofizjologia endometriozy nie jest jeszcze dobrze znana, ale nieprawidłowo działający układ odpornościowy i stan zapalny uznano za kluczowe czynniki w rozwoju choroby.
Kobiety chorujące na endometriozę mogą odczuwać dolegliwości bólowe: podczas stosunku seksualnego, oddawania moczu oraz w trakcie menstruacji. Przewlekły ból w obrębie struktur miednicy i bezpłodność mogą dotyczyć nawet 10% kobiet.
Kurkumina naturalnym lekiem
Kurkuma to przyprawa stosowana na całym świecie, którą pozyskuje się z kłączy Curcuma longa. To właśnie ona nadaje curry żółty kolor. Jest używana w szczególności w Indiach od tysięcy lat jako przyprawa i zioło lecznicze. Od czasów starożytnych była stosowana w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Kurkumina jest natomiast aktywnym składnikiem kurkumy wykazującym zaskakująco szeroką gamę korzystnych właściwości zdrowotnych. Dlatego mówi się, że jest nutraceutykiem, czyli składnikiem pożywienia wykazującym udokumentowane korzyści zdrowotne – tak, jak robią to leki.
Kurkumina antyoksydantem
W 1815 roku kurkumina została wyizolowana przez Vogel i Pelletier z kłączy Curcuma longa. Jest ona polifenolem mającym silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające porównywalne z witaminą C i E. Głównym powodem, dla którego przeciwutleniacze są tak korzystne, jest to, że chronią organizm przed wolnymi rodnikami.
Stosowanie kurkuminy może odgrywać główną rolę w kontrolowaniu stanu zapalnego i namnażaniu komórek oraz w angiogenezie, czyli w procesie związanym z rozwojem endometriozy. Angiogeneza odpowiada za implantację i wzrost endometrium w nietypowych miejscach poza jamą macicy. Ponadto badania wykazały rolę kurkuminy w zapobieganiu i leczeniu raka jelita grubego, układu oddechowego, limfatycznego, skóry i układu rozrodczego u kobiet.
Biodostępność kurkuminy
Korzyści zdrowotne kurkuminy są ograniczone przez słabą biodostępność tego składnika. Jej przyswajanie można jednak poprawić, dodając do niej czarny pieprz. Zawiera on bowiem piperynę, naturalną substancję, która zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%. Dlatego kupując suplementy kurkuminy, najlepiej wybierać te, które zawierają właśnie piperynę, ponieważ zwiększa ona skuteczność ich działania.
Pomimo że biodostępność kurkumy jest dość niska, zaleca się wzbogacanie codziennej diety w tę przyprawę w ilości ok. ¼ łyżeczki lub ok 0,5 cm świeżego kłącza. Po spożyciu najwyższe jej stężenie w organizmie obserwuje się po ok. 1–2 godziny.
Kurkumina jest również rozpuszczalna w tłuszczach, a więc dobrym pomysłem jest spożywanie jej w potrawach z dodatkiem tłuszczu. Dzięki temu zwiększa się jej przyswajalność, a przy okazji proces trawienia zostaje usprawniony.
Kurkumina a stan zapalny
Obecnie naukowcy są przekonani, że przewlekłe stany zapalne o niskim poziomie odgrywają kluczową rolę w prawie każdej przewlekłej chorobie, tj. chorobach serca, nowotworach, zespole metabolicznym, chorobach neurodegeneracyjnych (w tym choroba Alzheimera i Parkinsona). Dlatego też wszystko, co może pomóc w walce z przewlekłym stanem zapalnym, ma potencjalne znaczenie w zapobieganiu, a nawet leczeniu tych chorób. Kurkumina działa silnie przeciwzapalnie. W rzeczywistości jest tak potężna, że dorównuje skuteczności niektórych leków przeciwzapalnych, jednocześnie nie wywołując skutków ubocznych.
Kurkumina a zespół napięcia przedmiesiączkowego
Większość kobiet doświadcza zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) w wieku rozrodczym. PMS to połączenie zmian psychologicznych, fizycznych i behawioralnych, które wpływają na jakość życia kobiet.
Zbadano terapeutyczny wpływ kurkuminy na nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Kurkumina znacznie zmniejszyła behawioralne oraz fizyczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W badaniu kobiety cierpiące na PMS losowo przydzielono do dwóch grup. Jedna z nich otrzymywała dziennie dwie kapsułki ekstraktu kurkuminy przez siedem dni przed miesiączką oraz trzy dni po miesiączce przez trzy kolejne cykle menstruacyjne. Druga zaś otrzymywała placebo. Po trzech miesiącach poziom objawów PMS istotnie uległ zmniejszeniu w grupie leczonej kurkuminą.
Badania wskazują, że kurkumina nie tylko wpływa na łagodzenie objawów PMS, ale także jest bardzo skuteczna w zmniejszaniu bólu u kobiet mających bolesne menstruacje.
Kurkumina antydepresantem
Analiza sześciu badań klinicznych z udziałem łącznie 377 pacjentów, w których porównywano stosowanie kurkuminy z placebo, potwierdziły istotną kliniczną skuteczność kurkuminy w łagodzeniu stanów depresyjnych oraz wykazano znaczące działanie przeciwlękowe. Warto zauważyć, że w żadnym z sześciu badań nie zgłoszono zdarzeń niepożądanych.
Reasumując, kurkumina jest przyprawą o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwdepresyjnie oraz jest silnym antyoksydantem. Ponieważ łagodzi ból menstruacyjny i może odgrywać kluczową rolę w kontrolowaniu procesów związanym z rozwojem endometriozy, powinna być nieodłącznym elementem diety kobiet cierpiących na tę chorobę.