Ginekologia Article · 29 maja 2020

Masz mięśniaki macicy? Wykonaj laparoskopię i pozbądź się problemu!  

Obfite miesiączki, bóle podbrzusza i w okolicy krzyża, upławy, dyskomfort w trakcie stosunku. Jeśli masz którykolwiek z powyższych objawów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Przyczyną Twoich dolegliwości mogą być bowiem mięśniaki macicy.

Masz mięśniaki macicy? Wykonaj laparoskopię i pozbądź się problemu!  

Obfite miesiączki, bóle podbrzusza i w okolicy krzyża, upławy, dyskomfort w trakcie stosunku. Jeśli masz którykolwiek z powyższych objawów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Przyczyną Twoich dolegliwości mogą być bowiem mięśniaki macicy. Choć w większości przypadków są to zmiany łagodne i nie stanowią zagrożenia dla życia, nie wolno ich bagatelizować.

 

Nieleczone mogą prowadzić do niepłodności, poronień i przedwczesnego porodu. Ale spokojnie! Żeby się ich pozbyć, nie musisz przechodzić rozległej operacji. Obecnie coraz częściej usuwa się je przy pomocy małoinwazyjnej laparoskopii lub histeroskopii.

 

Mięśniaki macicy – po 35. roku życia ma je co piąta z nas…

 

…i co druga miesiączkująca 50-latka. Statystycznie jest to więc najczęstsze łagodne schorzenie narządu rodnego. Skąd biorą się mięśniaki macicy? Do tej pory nie udało się tego do końca ustalić. Przypuszcza się, że ich rozrost ma związek ze zmianami hormonalnymi, przede wszystkim ze zmianą poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Znaczącą rolę mogą odgrywać również otyłość i predyspozycje genetyczne.

 

Mięśniak macicy – co to właściwie za twór?

 

Wiele kobiet gdy słyszy „mięśniaki macicy”, myśli rak! W rzeczywistości są to jednak zmiany łagodne, które rzadko ulegają zezłośliwieniu. Dzieje się tak w zaledwie 0,1% – 0,8% przypadków. Mięśniaki powstają z mięśni gładkich macicy, gdy komórki zaczynają namnażać się w wybranym jej obszarze. Mogą tworzyć całe zespoły lub występować pojedynczo. Mają też wiele rodzajów – w zależności od ich umiejscowienia.

 

Schorzenie, którego nie widać…

 

Gdy mięśniaki macicy są małe, mogą nie dawać żadnych objawów. W takim przypadku kobieta dowiaduje się o ich istnieniu przypadkiem, np. podczas kontrolnego badania ginekologicznego czy dopochwowego USG. Problem pojawia się wtedy, gdy guzy osiągną znaczne rozmiary albo jest ich więcej. Wówczas kobieta może zacząć odczuwać dolegliwości, takie jak częste oddawanie moczu, ból podbrzusza i w okolicach krzyża, upławy oraz ból podczas stosunku. Przy mięśniakach macicy często występują też zaparcia, obfite miesiączki i wzrost temperatury ciała. Warto dodać, że mięśniaki macicy dają objawy jedynie u 25% pacjentek, u pozostałych przebiegają bezobjawowo.

 

diagnostyka mięśniaków macicy katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Mięśniaki macicy mogą wpłynąć na Twoją płodność…

 

…utrudniając Ci zajście w ciążę lub jej donoszenie. Guzy mogą być przyczyną niedrożności jajowodów, jeśli powstaną w miejscu ich ujścia do macicy. Mnogie mięśniaki mogą też uniemożliwić zarodkowi prawidłowe zagnieżdżenie się w ścianie endometrium. Wreszcie, jeśli zmiany są duże, mogą zakłócić przebieg samej ciąży. Do najczęstszych powikłań ciążowych spowodowanych mięśniakami macicy zalicza się nieprawidłowe krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży, odklejenie łożyska, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, przedwczesny poród, a nawet poronienie. Bywa, że z powodu mięśniaków macicy płód ułoży się nieprawidłowo i ciąża musi zostać rozwiązana przez cesarskie cięcie.

 

Laparoskopowe usuwanie mięśniaków macicy

 

Sposób leczenia mięśniaków macicy zależy od ich liczby, wielkości i umiejscowienia. Jeśli zmiany nie powiększają się i nie powodują objawów, wystarczy raz na 6 miesięcy wykonać badania kontrolne. Przy słabo nasilonych objawach mięśniaki macicy leczy się farmakologicznie za pomocą leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz terapii hormonalnej. Jeśli natomiast guzy rosną i są przyczyną dolegliwości, najlepiej je usunąć. Robi się to na kilka sposobów.

 

Mięśniaki macicy usuwa się laparoskopowo. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wprowadzeniu narzędzi optycznych oraz chirurgicznych do jamy brzusznej poprzez trzy małe, ok. 10 mm nacięcia w powłokach brzusznych. Lekarz operuje chore tkanki i narządy, obserwując je na monitorze. Niewątpliwą zaleta laparoskopowego usunięcia mięśniaków macicy jest mniejszy ból w okresie pooperacyjnym oraz krótszy czas hospitalizacji. Dzięki niewielkim nacięciom po zabiegu nie zostają też nieestetyczne blizny.

 

laparoskopowe usuwanie mięśniaków macicy katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Usunięcie mięśniaków macicy za pomocą histeroskopii

 

Histeroskopia jest małoinwazyjną techniką endoskopową wykorzystywaną w diagnostyce i leczeniu niepłodności, poronień oraz wszelkich patologii w obrębie macicy, takich jak właśnie mięśniaki czy polipy. Może mieć charakter diagnostyczny oraz zabiegowy. W trakcie zabiegu do macicy przez pochwę i kanał szyjki macicy wprowadza się histeroskop i za jego pomocą usuwa mięśniaki. Po wprowadzeniu histeroskopu wnętrze macicy jest wypełniane solą fizjologiczną, dzięki czemu operowane tkanki są lepiej widoczne. Pobrany materiał wysyła się do badania histopatologicznego. Histeroskopię wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym.

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia