Ginekologia Article · 22 stycznia 2021

Tyłozgięcie macicy – jak wpływa na płodność i przebieg ciąży?

Jeszcze do niedawna tyłozgięcie macicy było uważane za patologię, dziś jest jednym z wariantów anatomicznej normy. Mimo to wiele kobiet z tyłozgięciem macicy martwi się, że ich „przypadłość” może negatywnie wpłynąć na płodność i przebieg ciąży. Czy to prawda?

tyłozgięcie macicy

Jeszcze do niedawna tyłozgięcie macicy było uważane za patologię, dziś jest jednym z wariantów anatomicznej normy. Mimo to wiele kobiet z tyłozgięciem macicy martwi się, że ich „przypadłość” może negatywnie wpłynąć na płodność i przebieg ciąży. Czy to prawda? Czy tyłozgięcie macicy rzeczywiście może utrudnić kobiecie zajście w ciążę i jej donoszenie? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

 

Na początek krótka powtórka z biologii…

 

Macica jest nieparzystym narządem kształtem przypominającym odwróconą gruszkę (jej dno znajduje się na górze). Ściany trzonu macicy są grube i silnie umięśnione, ponadto od wewnątrz wyściela je błona śluzowa (endometrium). Dolną część macicy stanowi szyjka, która łączy się z ok. 10 cm pochwą. Macica leży między dwoma narządami. Od przodu sąsiaduje z pęcherzem moczowym, a od tyłu z odbytnicą.

 

Tyłozgięcie i przodozgięcie macicy – co to takiego?

 

Zacznijmy od tego, że macica generalnie jest lekko wygięta. Gdy pochyla się ku przodowi, tzn. w kierunku pęcherza moczowego, mówimy o tzw. przodozgięciu macicy. Gdy natomiast jej trzon skierowany jest bardziej ku tyłowi, czyli w stronę kręgosłupa, to mamy już do czynienia z tyłozgięciem macicy. Statystycznie występuje ono nawet u 20% kobiet.

 

Dlaczego macica wygina się do tyłu?

 

Tyłozgięcie macicy może mieć charakter zarówno nabyty, jak i wrodzony (pierwotny). Macica może wygiąć się do tyłu na skutek powikłań po stanie zapalnym w obrębie miednicy mniejszej bądź endometriozy. W obu przypadkach dochodzi do obkurczenia więzadeł krzyżowych, których zadaniem jest utrzymywanie macicy we właściwym położeniu. Sprzyjać tyłozgięciu macicy będą także przebyte wcześniej zabiegi operacyjne oraz mięśniaki. Wrodzone tyłozgięcie macicy ma natomiast podłoże genetyczne.

 

Czy tyłozgięcie macicy może powodować jakieś dolegliwości?

 

Tyłozgięcie macicy nie niesie ze sobą żadnych poważnych następstw, ale może dawać objawy. Wiele kobiet z macicą w tyłozgięciu ma bolesne i obfite miesiączki ze skrzepami. Ponieważ tyłozgięta macica znajduje się bardzo blisko odbytnicy, podczas menstruacji mogą występować także biegunki. Niektóre panie skarżą się ponadto na ból podczas stosunku, zwłaszcza w pozycjach wymagających głębokiej penetracji. Warto jednak zaznaczyć, że większość kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości, a część nawet nie zdaje sobie sprawy z nietypowego ułożenia swojej macicy.

 

Jak tyłozgięcie macicy wpływa na płodność i przebieg ciąży?

 

Jeszcze do niedawna istniało przekonanie, że tyłozgięcie macicy może być przyczyną poronień, trudności z zajściem w ciążę oraz komplikacji podczas porodu. Dziś już wiemy, że jest to mit. Około 12 tygodniu ciąży macica zaczyna się prostować, zapewniając dziecku najlepsze warunki do rozwoju. Po zakończeniu ciąży najczęściej wraca do pierwotnej pozycji, czyli do tyłozgięcia. Odmienne ułożenie macicy może co prawda utrudnić nieco plemnikom dotarcie do komórki jajowej, ponieważ będą one miały dłuższą drogę do przebycia. Problem ten można jednak rozwiązać, wybierając odpowiednią pozycję seksualną.

 

Czytaj też: Wady wrodzone macicy a niepłodność 

 

Tyłozgięcie macicy – przypadłość, której się nie leczy…

 

Tyłozgięcie macicy najczęściej diagnozowane jest zupełnie przypadkowo: podczas standardowego badania ginekologicznego albo w trakcie USG. W przeszłości nietypowe ułożenie macicy korygowano chirurgicznie. Obecnie tego typu zabiegi wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach. Ponieważ tyłozgięcie macicy przestało być uznawane za chorobę, nie podlega leczeniu. Ewentualny ból podczas miesiączki łagodzi się lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi, a na dolegliwości podczas stosunku zaleca zmianę pozycji seksualnej na bardziej dogodną.

 

Reasumując, tyłozgięcie macicy nie jest chorobą i nie powoduje problemów z poczęciem dziecka czy donoszeniem ciąży. Dolegliwości związane z nietypowym ułożeniem macicy – bolesne i obfite miesiączki czy ból podczas stosunku – łagodzi się środkami przeciwbólowymi oraz zaleca zmianę pozycji seksualnej na taką o płytszej penetracji.

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia