In vitro Article · 9 października 2020

Jak obliczyć wiek ciąży i datę porodu po in vitro?

Chyba każdą kobietę, która właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży interesuje spodziewany termin porodu. Czy rzeczywiście potrafimy ustalić dokładną datę porodu? No i w jaki sposób liczy się wiek ciąży, jeśli do zapłodnienia doszło przy pomocy in vitro lub inseminacji? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

jak obliczyć wiek ciąży i datę porodu po in vitro

Chyba każdą kobietę, która właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży interesuje spodziewany termin porodu. Oczywiście wszyscy wiemy, że ciąża trwa 9 miesięcy. Mało tego! Wiele pań jest nawet w stanie wskazać, kiedy doszło do poczęcia. Ale czy rzeczywiście potrafimy ustalić dokładną datę porodu? No i w jaki sposób liczy się wiek ciąży, jeśli do zapłodnienia doszło przy pomocy in vitro lub inseminacji? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

 

280 dni oczekiwania….

 

Ciąża zaczyna się wtedy, gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Pojawia się zatem pytanie, dlaczego za początek ciąży uznaje pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a nie dzień, w którym rzeczywiście doszło do zapłodnienia? Przecież w tym czasie kobieta nie jest jeszcze w ciąży!

 

Otóż, do poczęcia dziecka dochodzi zawsze w trakcie owulacji, która ma miejsce w połowie cyklu menstruacyjnego. Długość tego cyklu może być jednak różna, a owulacja nie zawsze wypada tego samego dnia. Oczywiście dziś dysponujemy już narzędziami, które pozwalają nam z dużą dokładnością wyznaczyć ten moment. Kiedyś było to jednak znacznie trudniejsze. Dlatego w praktyce ginekologicznej przyjęło się, że wiek ciąży liczony jest właśnie od pierwszego dnia miesiączki, a nie od momentu faktycznego zapłodnienia. Termin porodu najłatwiej wyliczyć, posługując się metodą Naegeliego. Robi się to według następującego wzoru:

 

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

 

Zgodnie z powyższym wzorem prawidłowo przebiegająca ciąża powinna trwać dokładnie 280 dni, czyli 40 tygodni. Jest to więc 9 miesięcy kalendarzowych, podzielonych na 3 trymestry, lub 10 miesięcy księżycowych (każdy z nich składa się z 4 tygodni, a więc 28 dni). No dobrze, a co jeśli kobieta nie zna dokładnej daty ostatniej miesiączki, bo np. ją zapomniała, zaszła w ciążę, karmiąc piersią lub ma nieregularne cykle?

 

Czytaj też: Masz problemy z zajściem w ciążę? Przyczyną mogą być zaburzenia owulacji!

 

Ustalenie daty porodu na podstawie USG

 

Jeśli kobieta z jakiegoś powodu nie zna dokładnej daty ostatniej miesiączki, to wówczas wiek ciąży ustala się na podstawie USG przeprowadzonego w pierwszym trymestrze ciąży. Podczas badania lekarz bierze pod uwagę wskaźnik CRL, oznaczający długość ciemieniowo-siedzeniową dziecka i dodaje 14 dni, czyli średni czas od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do owulacji. Bywa jednak, że wiek ciąży ustalony na podstawie obrazu USG nie zgadza się z wiekiem wynikającym z terminu miesiączki.

 

ginekolog ciąża katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Urodzenie dziecka w terminie porodu to rzadkość?

 

Trzeba pamiętać, że termin porodu wyznaczony przez lekarza, czy to na podstawie daty ostatniej miesiączki czy badania USG jest tylko terminem przybliżonym. Cykl menstruacyjny może mieć różną długość. Nie jesteśmy też w stanie w 100% przewidzieć, jak będzie przebiegała ciąża. Na to, kiedy ostatecznie dziecko przyjdzie na świat nie mamy więc do końca wpływu. Statystyki pokazują, że w wyznaczonym terminie porodu rodzi zaledwie 5% kobiet.

 

Warto dodać, że jeśli dziecko pojawi się na świecie o 2 tygodnie za wcześnie, lub z 2-tygodniowym opóźnieniem, to taką ciążę wciąż uznaje się za prawidłową. Długość trwania ciąży powinna więc mieścić się w granicach 38-42 tygodnie, czyli 280 dni +/- 14 dni. Dopiero jeśli ciąża trwa krócej lub dłużej, możemy mówić o jej niedonoszeniu lub o przenoszeniu.

 

Jak liczyć wiek ciąży/ termin porodu po in vitro lub inseminacji?

 

W zasadzie oblicza się go tak samo, jak w przypadku naturalnego poczęcia. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień miesiączki cyklu, w którym zarodek został przetransferowany do macicy lub w którym przeprowadzono inseminację. Jeśli na skutek stymulacji hormonalnej cykl miesiączkowy przesunął się, to dzień punkcji jajników jest jednocześnie dniem owulacji. Następnie od tego dnia odejmuje się 14 dni (bo średnio po tylu dniach od wystąpienia miesiączki dochodzi do owulacji) i dopiero tę datę uznaje się za początek ciąży.

 

Warto przeczytać też:  Pobranie komórki jajowej do in vitro – krok po kroku

 

Termin porodu / wiek ciąży można sprawdzić samodzielnie

 

W internecie znajdziemy całe mnóstwo kalkulatorów terminu porodu/ wieku ciąży. Korzystając z nich, kobieta może dowiedzieć się, kiedy wypada orientacyjny termin porodu. Wystarczy, że zna dokładną datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu. Istnieją nawet kalkulatory, które pozwalają obliczyć termin porodu w przypadku ciąży uzyskanej drogą zapłodnienia pozaustrojowego lub inseminacji.

 

Reasumując, prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego lub inseminacji termin porodu oblicza się w bardzo podobny sposób. Trzeba jednak pamiętać, że wyznaczona przez lekarza data jest wyłącznie datą orientacyjną, a dziecko może przyjść na świat 2 tygodnie przed albo 2 tygodnie po terminie porodu.

Obserwuj nas
Tematyka
In vitro