Leczenie niepłodności Article · 7 grudnia 2018

Adopcja zarodka krok po kroku

Proces Adopcji Zarodka zazwyczaj poprzedzony jest próbami in vitro z użyciem własnych komórek, choć są również wskazania, które od razu kierują pacjentów do skorzystania z tej procedury (tj. choroby genetyczne).

Adopcja zarodka krok po kroku

Proces Adopcji Zarodka zazwyczaj poprzedzony jest próbami in vitro z użyciem własnych komórek, choć są również wskazania, które od razu kierują pacjentów do skorzystania z tej procedury (tj. choroby genetyczne).

 

Krok I – opieka koordynatora

 

Zazwyczaj pacjenci trafiają do nas poprzez formularze kontaktowe lub wybierając nasz numer telefonu ze strony internetowej i rozpoczynają swoją przygodę od kontaktu z koordynatorem, który umawia na wizytę lekarską w dogodnym dla pacjenta terminie. Czasem pacjenci umawiają się sami, zdarza się również, że lekarz po wizycie sugeruje Program Adopcji Zarodka i prosi koordynatora, aby wytłumaczył kwestie organizacyjne i odpowiedział na wszystkie pytania.

 

Para ma wtedy możliwość wypełnienia dokumentów z pomocą koordynatora, zapytać o wszelkie wątpliwości i skonsultować swoje preferencji co do poszukiwanego zarodka, czyli na przykład doby zamrożenia. Zarodek można dopasować pod kątem grupy krwi i cech fenotypowych, zwraca się także uwagę na to, czy parze dawców udało się zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Należy pamiętać, że zarodki oddają nam pary, które leczyły się u nas przechodząc procedury In Vitro.

 

Krok II – dopasowanie zarodka

 

Kolejnym krokiem jest… czekanie. Najczęściej zajmuje około 3 miesięcy, choć czas ten może się skrócić lub wydłużyć – nie jest to niestety zależny od nas, tylko od ilości zgód na oddanie zarodków do adopcji, które otrzymujemy.

 

Gdy w porozumieniu z lekarzem udaje nam się dopasować zarodek, kontaktujemy się z pacjentem. Podajemy informacje na temat grup krwi Dawców, ich cech fenotypowych, a także samego zarodka, czyli jego budowę, dobę zamrożenia i klasę. Gdy pacjent akceptuje naszą propozycję, najlepiej udać się na wizytę do lekarza prowadzącego w drugiej połowie cyklu poprzedzającego embriotransfer. Lekarz przekaże receptę i protokół przyjmowania leków oraz zrobi badanie ultrasonograficzne, które potwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do podejścia do procedury w kolejnym cyklu. Na tym spotkaniu można również wykonać wszystkie konieczne badania.

 

Krok III – przygotowanie pacjentki

 

Najczęściej od 2 dnia cyklu pacjentki rozpoczynają się przygotowania. W okolicach 10 dnia cyklu odbywa się pierwsza wizyta kontrolna, po której:

 

  • ustala się kolejną kontrolę i zmienia protokół przyjmowania leków lub
  • ustala się termin embriotransferu.

 

Tę konkretną decyzję podejmuje lekarz na wizycie.

 

Krok IV – transfer

 

W dniu transferu można skorzystać z dodatkowych procedur, które mogą zwiększyć szanse prawidłowej implantacji zarodka:

 

  • EmbryoGlue – specjalne podłoże z kwasu hialuronowego używane w trakcie transferu,
  • Assisted Hatching – nacięcie osłony zarodka.

 

Po transferze pacjentka spotyka się z lekarzem, który go przeprowadzał. Przekazuje on zalecenia, recepty i informuje o sposobie przyjmowania leków.

 

Krok V – test beta hCG

 

Po 11 dniach od transferu 3-dniowych zarodków prosimy o wykonanie badania beta HCG (w przypadku zarodków 5-dniowych po 9 dniach). Niezależnie od wyniku po 48 h należy go powtórzyć.

 

  • W przypadku wyniku negatywnego, po miesiączce trzeba umówić się na badanie kontrolne, aby sprawdzić, czy wszystko w porządku. Jeśli tak, proces można powtórzyć w następnym cyklu.
  • W przypadku wyniku pozytywnego, leki należy przyjmować bez zmian. Po 21 dniach od transferu zapraszamy na kontrolne USG, aby sprawdzić, czy zarodek prawidłowo się rozwija.

 

Średnio leki przyjmujemy do 12 tygodnia ciąży, natomiast jest to decyzja lekarza powiązana z tym konkretnym, indywidualnym przypadkiem.

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności