Leczenie niepłodności Article · 24 sierpnia 2018

IMSI – technika, która zwiększa szanse na sukces in vitro

Co zrobić, żeby in vitro częściej kończyło się powodzeniem? Odpowiedzią na to pytanie jest IMSI (ang. Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection). W tym artykule wyjaśnimy, na czym dokładnie polega ta technika i jakie są jej zalety względem standardowego ICSI. 

IMSI – technika, która zwiększa szanse na sukces in vitro

Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii ESHRE raportuje, że dzięki in vitro przychodzi na świat około 350 tysięcy dzieci każdego roku . I choć in vitro jest rutynowo stosowaną metodą wspomagania leczenia niepłodności, to specjaliści wciąż ją udoskonalają. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego. Odpowiedzią na pytanie „Co zrobić, żeby in vitro częściej kończyło się powodzeniem?” jest IMSI (ang. Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection). To nowoczesna technika, która poza standardowymi procedurami stosowanymi podczas zapłodnienia in vitro, dodatkowo wykorzystuje bardzo szczegółową ocenę główki plemników pod kątem ich przydatności do zabiegu połączenia z komórką jajową. W tym artykule wyjaśnimy, na czym dokładnie polega ta technika i jakie są jej zalety względem standardowego ICSI.

 

Plemnik bez skazy – bodziec do rozwoju technologii in vitro

 

Wieloletnie doświadczenia ekspertów wskazują, że warto stawiać na technologie, które powodują, aby efektywność i skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego rosła. Naukowcy i praktycy koncentrują się na działaniach optymalizujących cały proces, którego celem jest przeniesienie do komórki jajowej najbardziej wartościowego plemnika. Takiego, który wpłynąłby na powodzenie procedury, czyli uzyskanie ciąży przez pacjentów. Cel zdefiniował obiekt badaczy – opracowanie metody, która pozwoli na bardzo dokładne selekcjonowanie plemników. Embriolodzy wybierają do in vitro te plemniki, które spełniają ścisłe kryteria morfologiczne i tym samym mają lepszy potencjał biologiczny. Jest to przede wszystkim nadzieja na potomstwo dla tych par, u których stwierdza się skrajnie złe parametry nasienia. Egzamin zdaje tu technologia IMSI, na którą pozwala dokładna analiza mikroskopowa.

 

Ciekawostka:
Pierwszy raz zapłodnienie in vitro metodą IMSI zostało wykonane przez zespół prowadzony przez Benjamin’a Bartoov’a w 2002 roku w Izraelu. W Polsce zapłodnienie pozaustrojowe z wykorzystaniem tej metody po raz pierwszy wykonało w 2006 roku dwóch lekarzy, w tym dr Krzysztof Grettka – specjalista leczenia niepłodności Gyncentrum.

 

IMSI – czym różni się od standardowego ICSI?

 

Standardem w procedurach wspomaganego rozrodu jest metoda ICSI (ang. intracytoplasmic sperm injection – docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika do komórki jajowej). W tej metodzie stosuje się techniki mikromanipulacji przy użyciu specjalnych mikropipet, mikromanipulatorów i odpowiedniego mikroskopu odwróconego. Cienką igłą umieszcza się pojedynczego plemnika w środku oocytu (komórce jajowej).

 

Aby wybrać najlepszego, poza metodą ICSI, stosuje się jej rozwinięcie – IMSI (ang. intracytoplasmic morphologically selected sperm injection). W tym przypadku do komórki jajowej wprowadza się jednego plemnika zanalizowanego morfologicznie pod bardzo dużym powiększenie. Analizie biologicznej podlega liczba oraz rozmieszczenie wakuol w główce plemnika. Im jest ich mniej, tym lepiej.

 

Badanie IMSI możliwe jest dzięki zastosowaniu mikroskopu optycznego z cyfrowym torem obrazowym, który umożliwia analizę plemnika na ekranie monitora w powiększeniu do 6000 razy – wielokrotnie większym niż zwykle stosowane powiększenie około 400 razy. Podczas IMSI embriolog poza ocenę wakuol główki może także precyzyjniej określić ruchliwości plemników i budowę. Ma to istotne znaczenie dla wyboru najlepszej męskiej komórki rozrodczej do wykonania zapłodnienia pozaustrojowego. Główka plemnika jest bardzo ważna, gdyż jądro w niej zawarte zawiera materiał genetyczny w postaci chromosomów przekazywanych potomstwu.

 

Podsumowując, IMSI jest to rutynowa procedura zapłodnienia pozaustrojowego – ICSI wzbogacona o badanie MSOME (dowiedz się więcej: https://www.gyncentrum.pl/badanie-nasienia), czyli dodatkowe powiększenie plemników pod mikroskopem o dużym optycznym i cyfrowym powiększeniu.

 

IMSI – od strony laboratorium

 

Analiza morfologii i wybór plemnika do zapłodnienia dokonywane są bezpośrednio przed jego wstrzyknięciem do komórki jajowej.

 

Ciekawostka:
W Klinice Gyncentrum wykorzystujemy mikroskopy z najnowszą technologią MSOME (ang. motile sperm organelle morphology examination), które umożliwiają analizę plemnika w powiększeniu cyfrowym  6000 razy, co umożliwia wybór plemników najwyższej jakości.

 

Następnie, za pomocą mikromanipulatora specjalnie wyselekcjonowany, pojedynczy plemnik wstrzykiwany jest bezpośrednio do cytoplazmy komórki jajowej. Połączone komórki rozrodcze umieszczone zostają na 2-3 dni w inkubatorze, w którym panują warunki bardzo zbliżone do warunków panujących w organizmie kobiety. Po upływie tego okresu zarodki gotowe są do embriotransferu.

 

Kiedy stosuje się metodę IMSI?

 

To metoda, która jest polecana przede wszystkim parom, których próby zapłodnienia metodą ICSI zakończyły się niepowodzeniem. IMSI jest szczególnie użyteczne, kiedy stwierdza się męski czynnik niepłodności np. fragmentację DNA plemników, w przypadku plemników pozyskanych bezpośrednio z jąder lub najądrzy podczas zabiegu TESE/PESA (biopsja jąder i najądrzy). IMSI sprawdza się także, gdy inne wcześniejsze badania nasienia dały wyniki niezadowalające.

 

IMSI, ze względu na swoje dokładne możliwości analityczne, pozwala parom uniknąć korzystania z banku nasienia, w przypadku, gdy problem niepłodności leży po stronie mężczyzny. Wówczas, można go zdiagnozować i rozpocząć leczenie pod okiem specjalisty, a następnie obserwować postępy terapeutyczne.

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności

Przygotowujesz się do in vitro?
Umów wizytę u specjalisty i porozmawiaj o IMSI