Leczenie niepłodności Article · 11 czerwca 2019

Masz endometriozę? Dzięki in vitro możesz zostać mamą!

Endometrioza to choroba, która obniża jakość życia kobiety i negatywnie wpływa na jej płodność. Nie oznacza to jednak, że panie, które są nią dotknięte nie mogą spełnić marzenia o dziecku.

Masz endometriozę? Dzięki in vitro możesz zostać mamą!

Endometrioza jest chorobą, która nie tylko obniża jakość życia kobiety, ale też  negatywnie wpływa na jej płodność. Nie oznacza to jednak, że panie dotknięte tym schorzeniem nie mają szansy spełnić marzenia o dziecku. Z pomocą przychodzi im bowiem in vitro!  Jak wygląda procedura zapłodnienia pozaustrojowego u pacjentek ze stwierdzoną endometriozą? Czy rzeczywiście in vitro jest wtedy mniej skuteczne? Przeczytasz o tym w naszym artykule. Najpierw jednak wyjaśnimy ci czym właściwie jest endometrioza.

 

endometrioza in vitro katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

W endometriozie dochodzi do nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej macicy…

 

Występuje ona poza jej obrębem, np. w otrzewnej, jajnikach, jajowodach, pochwie, odbytnicy czy pęcherzu moczowym. W rzadkich przypadkach tkanka endometrialna umiejscawia się w częściach ciała bardzo oddalonych od układu rozrodczego kobiety, np. w oku, mózgu czy płucach. Endometrioza ma najczęściej związek z tzw. wsteczną menstruacją. Płyn miesiączkowy, który oprócz krwi zawiera również tkanki błony śluzowej macicy, zamiast wydostać się na zewnątrz, cofa się przez jajowody do jajników. W ten sposób błona śluzowa może wszczepić się w napotkane po drodze narządy.

 

Wsteczna menstruacja występuje jednak także u kobiet bez endometriozy. Dlatego przypuszcza się, że do jej powstania przyczynia się więcej czynników, np. zaburzenia wypływu krwi miesiączkowej, krótkie cykle, zaburzenia układu odpornościowego, długotrwała ekspozycja na estrogeny oraz czynniki genetyczne.

 

Endometrioza jest chorobą dość bolesną…

 

Kobiety z endometriozą najczęściej zgłaszają się do lekarzy z powodu obfitych i bolesnych miesiączek, biegunki, nudności, wymiotów oraz bolesnych stosunków. Dolegliwości te pojawiają się zwykle wraz z nadchodzącą miesiączką, ale mogą występować również na przestrzeni całego cyklu.

 

Jak współczesna medycyna radzi sobie z endometriozą?

 

Leczenie endometriozy nie należy do łatwych. Dostępne na rynku farmaceutyki mają działanie krótkotrwałe i jedynie maskują objawy towarzyszące chorobie. Prędzej czy później, gdy endometrioza jest już zaawansowana, trzeba sięgnąć po leczenie operacyjne. Podstawowym narzędziem staje się laparoskopia. Minimalizacja ryzyka uszkodzenia okolicznych tkanek i obniżenia rezerwy jajnikowej możliwa jest wtedy, gdy zastosowane zostanie innowacyjne narzędzie – nóż plazmowy. Chirurgia plazmowa daje możliwość precyzyjnego usunięcia ognisk endometriozy, bez uszkodzenia rezerwy jajnikowej.

 

Skuteczność procedury in vitro u kobiet z endometriozą

 

Na temat skuteczności procedury in vitro u kobiet z endometriozą krążą różne opinie. Według niektórych specjalistów schorzenie to powoduje, że organizm kobiety gorzej reaguje na stymulacje hormonalną (uzyskuje się niższą liczbę komórek jajowych), a zarodek ma mniejsze szanse na prawidłowe zagnieżdżenie się w macicy. Inni są zdania, że endometrioza nie ma najmniejszego wpływu na powodzenie procedury in vitro. Kto ma rację?

 

Endometrioza obniża jakość oocytów?

 

Rzeczywiście jest tak, że w oocytach pacjentek z zaawansowaną endometriozą, a więc w III lub IV stadium, obserwuje się pewne zmiany morfologiczne. Mają one m.in. cieńszą osłonkę oraz są wyposażone w mniejszą liczbę mitochondriów. Są to struktury odpowiedzialne za dostarczanie energii do komórki. Endometrioza zaburza także gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Można zaobserwować niższe stężenie takich hormonów jak: AMH, FSH, LH czy estradiol. Pojawia się jednak pytanie, czy tego typu nieprawidłowości mogą uniemożliwić zapłodnienie, a później implantację zarodka w macicy? Na razie nie ma na to jednoznacznych dowodów. Wielu specjalistów uważa jednak, że tak.

 

Masz endometriozę? Nie zwlekaj z in vitro!

 

Endometrioza jest chorobą, która postępuje. Z roku na rok jakość oocytów u kobiety zmagającej się z tym schorzeniem spada. Z tego też powodu decyzji o poddaniu się zabiegowi in vitro para nie powinna odkładać w nieskończoność. Jeszcze przed rozpoczęciem całej procedury komórki jajowe pobrane w trakcie punkcji ogląda embriolog, dokładnie oceniając ich strukturę. Do procedury in vitro zawsze wybiera się najlepsze jakościowo komórki.

 

Przy zaawansowanej endometriozie cały proces leczenia powinien być dobierany indywidualnie do pacjentki. Lekarz może zadecydować o zmianie schematu leczenia (modyfikacja protokołu stymulacji), włączyć kobiecie dodatkowe leki lub zlecić konkretne badania.

 

Reasumując, oocyty kobiet z zaawansowaną endometriozą są bardzo często gorszej jakości, co może mieć niekorzystny wpływ na przebieg leczenia metodą in vitro. Niemniej jednak panie z zaawansowaną endometriozą zachodzą w ciążę i spełniają swoje marzenie o upragnionym macierzyństwie.

 

in vitro katowice bielsko-biała kraków częstochowa

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności