Z życia kliniki Article · 13 lipca 2017

Najnowsze technologie w badaniu USG

Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne w technologii 3D/4D, dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu w czasie rzeczywistym, umożliwiają przyszłym rodzicom szczegółowo zobaczyć swoje przyszłe dziecko.

Najnowsze technologie w badaniu USG

Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne w technologii 3D/4D, dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu w czasie rzeczywistym, umożliwiają przyszłym rodzicom szczegółowo zobaczyć swoje przyszłe dziecko.

 

Rozbudowana w nowe elementy obrazowania technologia USG 3D/4D HDLive daje możliwość pokazania rodzicom ruchów i zachowań dziecka, jego uśmiechów, grymasów, zaciskających się piąstek, czy też pokazania języka. Ponadto umożliwia dokładniejszą diagnostykę oraz wykrycie ewentualnych wad płodu. Ma to szczególne znaczenie przy ocenie twarzy płodu, służy również do dokładniejszej oceny kręgosłupa, kończyn i powłok brzusznych dziecka.

 

– Możemy ocenić zdrowie płodu we wczesnym stadium jego rozwoju, mamy lepszy wgląd w kobiecą anatomię, co pomaga odpowiednio szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości w przebiegu ciąży. To bardzo istotne parametry, gdyż szybka informacja pozwala na wczesną interwencję. To z kolei pozwala na otoczenie matki i dziecka kompleksową opieką, przeciwdziałanie powikłaniom, ale i zaplanowanie leczenia po porodzie – wyjaśnia dr n. med. Aleksander Ilski, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

 

Technologia HDLive

 

Technologia HDLive to niezwykła metoda renderowania generująca niesamowicie realistyczne obrazy płodu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego modelu oświetlenia, funkcja HDLive obsługuje cienie, wirtualne źródło światła oraz zaawansowane techniki renderowania skóry. Dotychczasowe metody renderowania w aparatach USG wykorzystują stałe źródło światła wirtualnego, które jest odbijane od powierzchni skóry. HDLive różni się tym, że oblicza propagację światła przez skórę i tkanki, czyli sposób w jaki fale świetlne przenikają przez ciało dziecka, co umożliwia dokładniejsze zobrazowanie płodu w ciele matki.

 

Ponadto najnowsza funkcja obrazowania HDLive Silhouette umożliwia dokonanie oceny struktur anatomicznych już w pierwszym trymestrze ciąży. Co ciekawe, technologia Silhouette Flow pozwala na wizualizację naczyń krwionośnych, dzięki czemu lekarz ma lepszy wgląd w anatomię naczyniową oraz w otaczającą ją strukturę.

 

– Uzyskujemy obraz rozwijającego się dziecka w efekcie trójwymiarowym w najlepszej jakości, widzimy jego cechy zewnętrzne i ruch w czasie rzeczywistym m.in. rysy jego twarzy, mimikę, to, jak się uśmiecha, zaciska piąstki, a nawet pokazuje język. Taki biologiczny spektakl pokazujący krok po kroku jak rozwija się życie to nie tylko fascynujące doświadczenie pod kątem zdobyczy nauki, ale przede wszystkim niezwykłe przeżycie dla rodziców. Dzięki temu mają szansę, by zarówno we wczesnej, jak i zaawansowanej ciąży, śledzić rozwój swojego dziecka z zupełnie unikalnej perspektywy – mówi specjalista.

Konsultacja merytoryczna
pracownik10 dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
Ginekolog położnik, perinatolog
Specjalista Gyncentrum w zakresie diagnostyki prenatalnej. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, londyńskiej Fundacja Medycyny Płodu oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Obserwuj nas
Tematyka
Z życia kliniki
Nowoczesne technologie

Chcesz się umówić na badanie USG 3D/4D?
Napisz lub zadzwoń!