Naukowcy Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków najlepiej rokujących w procedurze in vitro. W przyszłości sztuczna inteligencja (AI) ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów i zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia procedury in vitro u kolejnych par.
Spis treści:
W Gyncentrum zwiększamy skuteczność procedur in vitro
Sztuczna inteligencja (AI) z pomocą w wyborze najlepiej rokującego zarodka do transferu
W Gyncentrum zwiększamy skuteczność procedur in vitro
W wyborze zarodka do transferu w laboratorium embriologicznym kluczową rolę odgrywa precyzyjna ocena jakości zarodków. Proces ten jest niezwykle ważnym krokiem w in vitro, mającym na celu maksymalizację szans na sukces ciąży. Embriolodzy analizują zarodki pod kątem licznych czynników, w tym ich morfologii, liczby komórek, a także innych parametrów, takich jak równomierność podziału komórek czy obecność jakichkolwiek nieprawidłowości genetycznych.
Okres, w którym można obserwować zarodki jest ściśle określony. Do piątej doby przechowuje się je w specjalnym inkubatorze wyposażonym w kamerę. To pozwala embriologom dokładnie śledzić ich rozwój. Ludzki wzrok ma jednak swoje ograniczenia. Ograniczeniem tutaj jest również czas wynoszący zaledwie pięć dni, po których powinien odbyć się transfer. I tutaj z pomocą wkracza sztuczna inteligencja (AI).
Sztuczna inteligencja (AI) z pomocą w wyborze najlepiej rokującego zarodka do transferu
Algorytm potrafi przeanalizować tysiące zdjęć wykonanych zarodkowi znajdującemu się w inkubatorze w ciągu kilku minut, a tym samym dostarczyć niezwykle cennych informacji o zdrowiu i jakości zarodka. To wpływa na szanse powodzenia procedury in vitro. Aby to osiągnąć, naukowcy z laboratorium Gyncentrum – embriolodzy, bioinformatycy, diagności laboratoryjni – skrupulatnie pracowali nad odpowiednim algorytmem przez rok.
Również testy algorytmu zakończyły się sukcesem. W testach naukowcy laboratorium Gyncentrum ocenili i oznaczyli cechy morfologiczne zarodków, które zostały wykorzystane do treningu i walidacji algorytmu. Wykorzystując techniki uczenia maszynowego algorytm sztucznej inteligencji uczył się rozpoznawać wzorce i cechy, które mają wpływ na potencjał rozwojowy zarodków. Dzięki temu rozwiązaniu w Gyncentrum jesteśmy w stanie w pełni automatycznie i precyzyjnie oceniać zarodki przed transferem, a tym samym zwiększać skuteczność procedur in vitro. Dążymy do tego, by w przyszłości algorytm ten stał się standardowym narzędziem w pracy naszych embriologów.