· 7 kwietnia 2020

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum testuje w kierunku COVID-19

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum dołączyło do grupy akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia laboratoriów wykonujących testy genetyczne na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Próbki do badań będą przyjmowane na zlecenie śląskich stacji sanitarno – epidemiologicznych i szpitali. Badania będą wykonywane w pracowni wirusologii działającej na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

 

Pacjenci skierowani na badanie w kierunku koronawirusa przez sanepid lub placówkę medyczną mogą sprawdzić wynik badania na stronie: covid19.gyncentrum.pl/sanepid

 

 

„Aby zwiększyć dostępność diagnostyki w kierunku COVID-19 i realnie wesprzeć lekarzy i personel medyczny, którzy nie zważając na zagrożenie własnego życia walczą o życie pacjentów, uruchomiliśmy w nowoczesnej przestrzeni działu biotechnologicznego Gyncentrum pracownię wirusologii dedykowaną wykrywaniu koronawirusa” – dr n.med. Anna Bednarska – Czerwińska, Dyrektor Medyczny Gyncentrum.

Opracowany przez diagnostów laboratoryjnych Gyncentrum protokół testów molekularnych oparty został na rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia technologii rtPCR. Technika PCR w czasie rzeczywistym (ang. Real Time) jest obecnie najbardziej czułą i jedną z najszybszych metod wykrywania materiału genetycznego. Badanie w kierunku COVID-19 wykonywane jest na materiale pobranym z gardła lub nosogardzieli pacjenta. Testowanie próbki polega na analizie obecności charakterystycznych dla SARS-Cov-2 fragmentów RNA.

Laboratorium Gyncentrum dysponuje specjalistyczną wiedzą, wykwalifikowanymi diagnostami laboratoryjnymi oraz nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu może aktywnie włączyć się w diagnostykę infekcji wirusem SARS-CoV-2. Uruchomienie kolejnego laboratorium testującego próbki w województwie śląskim umożliwi szpitalom szybszą identyfikację zakażonych, a personelowi medycznemu pozostającemu w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, poddanie się profesjonalnym testom diagnostycznym.

Aby umówić się na badanie prywatnie wypełnij formularz: covid19.gyncentrum.pl. Wynik będzie dostępny na stronie interentowej: covid19.gyncentrum.pl/wynik. Koszt badania to 350zł.

Wszelkich informacji na temat możliwości wykonania testu na koronawirusa udzielamy pod numerem telefonu 32 506 50 86.