Diagnostyka niepłodności Article · 5 grudnia 2017

Dlaczego nie mogę zajść w kolejną ciążę?

Marzycie z partnerem o drugim dziecku, staracie się od dłuższego czasu i nic? Co się dzieje? Przecież nie możecie być niepłodni, skoro macie już jedno dziecko. Niestety, taki scenariusz jest znany wielu parom, które borykają się z niepłodnością wtórną…

Dlaczego nie mogę zajść w kolejną ciążę?

„Dlaczego Antoś jest nadal jedynakiem? Przecież zawsze chcieliście mieć dwójkę dzieci, nie chcielibyście braciszka dla Zuzi. Lepiej zdecydować się na drugie dziecko od razu, mniejsza różnica wieku, razem się będą chowały… nie rozumiem – na co Wy czekacie?”

 

Marzycie z partnerem o drugim dziecku, staracie się od dłuższego czasu i nic? Co się dzieje? Przecież nie możecie być niepłodni, skoro macie już jedno dziecko. Niestety, taki scenariusz jest znany wielu parom, które borykają się z niepłodnością wtórną – zjawiskiem coraz bardziej powszechnym…

 

Gdy kolejnej ciąży brak…

 

Niepłodność wtórna to niemożność zajścia w ciążę z drugim lub kolejnym dzieckiem, mimo regularnych stosunków płciowych bez zabezpieczenia przez okres 12 miesięcy. Jest to zwykle dla rodziców sytuacja niespodziewana, zwłaszcza gdy pierwsza ciąża przebiegała bezproblemowo, a dziecko urodziło się zdrowe. Dlaczego więc nie możecie mieć kolejnego dziecka? Powodów może być kilka.

 

  • Przede wszystkim wiek. Jeżeli para decyduje się na pierwsze dziecko w wieku np. 29-30 lat, a starania o kolejne rozpoczynają po około 5 latach, to szanse na ciążę maleją. Wiąże się to ze spadkiem rezerwy jajnikowej (AMH) – parametrze decydującym potencjale rozrodczym kobiety.
  • Komplikacje przy pierwszym porodzie lub cesarskie cięcie mogą powodować blizny na macicy lub szyjce macicy, które mogą uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka.
  • Niedrożność jajowodów spowodowana przebytymi stanami zapalnymi jamy macicy czy endometrium.
  • Wystąpienie zespołu policystycznych jajników, choroby, z którą wiąże się m.in. zaburzenie owulacji. Szerzej o PCOS pisaliśmy w: Niepłodność w przebiegu PCOS
  • Ogólne pogorszenie się stanu zdrowia oraz rozwoju niektórych chorób, m.in. otyłości, nadciśnienia, zaburzeń tarczycy czy cukrzycy.
  • Narażenie na przewlekły stres oraz niezdrowy tryb życia (używki, zła dieta).
  • Stany zapalne, urazy i operacje chirurgiczne męskich narządów płciowych.
  • Słaba jakość nasienia, do której prowadzić może m.in.: przegrzewanie jąder, (np. poprzez noszenie zbyt obcisłych spodni czy siedzący tryb pracy) czy dieta obfitująca w żywność przetworzoną i pełną konserwantów. Nie bez znaczenia dla jakości nasienia jest również waga mężczyzny. U otyłych panów, z powodu zaburzeń endokrynologicznych, częściej rozpoznawane są nieprawidłowe parametry nasienia a nawet dysfunkcja wzwodu.

 

Sprawdź: Gdzie wykonać badanie nasienia?

 

Zbadajcie się

 

Jeżeli należycie do grona par, które bezskutecznie starają się o kolejne dziecko, a które dotychczas nie miały problemów z płodnością – nie zwlekajcie, tylko jak najszybciej zróbcie badania. Odwlekanie wizyty u specjalisty wiąże się z potęgowaniem uczucia stresu oraz zniechęcenia. Parom, które podczas pierwszej ciąży również borykały się z trudnościami poczęcia, będzie prościej wybrać się od razu do lekarza, ponieważ są przygotowane na taką wizytę. To kluczowy krok na drodze w walce z niepłodnością.

 

Diagnostyka uwzględnia badania dla kobiet, m.in.: hormonalne, USG oraz badanie poziomu AMH, czyli rezerwy jajnikowej. Mężczyźni natomiast muszą wykonać ogólne badania nasienia. Oprócz wyników badań ważny jest dla lekarza dokładny wywiad rodzinny, który zostanie przeprowadzony również pod kątem chorób genetycznych. Więcej na temat AMH: AMH – nowoczesny parametr kontroli płodności

 

 

Sprawdź też: Ocena rezerwy jajnikowej AMH

 

Zadbajcie o siebie

 

Zamiast frustracji, nerwów i wzajemnego przerzucania się winą, zadbajcie o siebie i uzbrójcie się w cierpliwość i spokój. Stres nie sprzyja płodności, wręcz przeciwnie – osłabia ją. Dlatego tak istotne jest znalezienie swojego sposobu na rozładowanie napięcia. Wspólny basen, rower czy spacer na pewno przyniesie więcej korzyści aniżeli ciągłe zamartwianie się i popadanie w kompleksy.

 

Dbanie o strefę emocjonalną również jest istotne, dlatego nie bójcie się ze sobą rozmawiać i mówić o odczuciach związanych z niepłodnością. Uświadomcie również najbliższe otoczenie, że powodów dla których „Staś jest jedynakiem” nie należy rozpatrywać w kategoriach egoizmu i widzimisię, tylko poważnego, zdrowotnego, problemu.

Konsultacja merytoryczna
Pracownicy Gyncentrum 13 dr hab. n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
dr hab. n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
Ginekolog położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.
Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności

Nie udaje Ci się zajść w kolejną ciążę?
Umów konsultację ze specjalistą medycyny rozrodu