Endokrynologia
Pani wynik mieści się w normie, jednak w trakcie starań o dziecko poziom TSH nie powinien przekraczać 2,5 ulu/ml.
Stężenie prolaktyny we krwi ulega wahaniom w ciągu dnia. Najwyższe jest nad ranem, dlatego badanie najlepiej wykonać ok. 3h po przebudzeniu. Po przybyciu do laboratorium najlepiej odczekać ok. 30 minut, ponieważ zmęczenie i stres również wpływają na poziom prolaktyny.
Jeśli po operacji tarczycy mąż będzie pod stałą opieką specjalisty oraz będzie przyjmował odpowiednią dawkę leków – L-tyroksyny, to usunięcie tarczycy nie powinno mieć wpływu na płodność. Jeśli mąż jest źle leczony i jest w stanie niedoczynności tarczycy, to wówczas niedobór hormonów tarczycy może niekorzystnie wpływać na jakość nasienia, a więc i na płodność. Ważna jest dobranie odpowiedniej dawki leku i pozostanie pod kontrola specjalisty.
Rozpoznanie zespołu policystycznych jajników ma miejsce wówczas, gdy co najmniej dwa z trzech poniższych kryteriów zostaną spełnione.
- zaburzenia owulacji – brak lub rzadkie jej występowanie
- objawy hiperandrogenizmu stwierdzone w obrazie klinicznym i/lub badaniach biochemicznych
- obecność torbieli w jajnikach stwierdzona w badaniu USG
Zalecanie jest wykonanie badań wspomagających diagnozę. W tym: badania biochemiczne – podczas PCOS wykazują podwyższone stężenie LH oraz hormonów męskich (hiperandrogenizm), zwiększoną odpowiedź LH na GnRH – hormon uwalniający gonadotropinę. W przebiegu PCOS podwyższone jest także stężenie insuliny oraz leptyny, odpowiedzialnej za tycie.
Zespół Policystycznych jajników może utrudniać zajście w ciążę, natomiast nie przekreśla szans. Jeżeli pozostanie Pani pod stała opieką endokrynologa – ginekologa, szanse wzrosną. Pierwszym etapem kuracji u kobiet planujących ciążę jest zmniejszenia masy ciała. Jeżeli cierpi Pani na nadwagę, już spadek masy ciała o 10% może przywrócić owulację. To pierwszy krok do sukcesu. Pomoże również bilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Wpłynie to na zwiększenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Ta z kolei reguluje wydzielanie androgenów przez jajniki, co zwiększa szanse na wystąpienie naturalnej owulacji. Jeśli jednak te zabiegi nie przyniosą oczekiwanych efektów w postaci ciąży, rozpoczyna się farmakologiczną stymulację jajeczkowania klomifenem. U około 60-80% kobiet w wyniku terapii klomifenem udaje się przywrócić owulację, a około 20% z nich zachodzi w ciążę.
Z tego powodu każda kobieta, bezskutecznie starająca się o dziecko od co najmniej roku, powinna zbadać stężenie hormonów:
- antymüllerowskiego (AMH),
- folikulotropowego (FSH),
- luteinizującego (LH),
- prolaktyny,
- progesteronu.
Endokrynolog powinien rozwiać Pani wszystkie wątpliwości.
Tak. Wszystkie te objawy mogą sugerować chorobę Hashimoto. Warto jak najszybciej udać się do endokrynologa, który zbada tarczycę i zaleci wykonanie odpowiednich badań. Więcej na temat choroby Hashimoto przeczytasz tutaj: https://gyncentrum.pl/blog/diagnostyka-nieplodnosci/hashimoto-a-ciaza/
Koniecznie. Choroba Hashimoto utrudnia zajście w ciążę, a ponadto zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia. Nieleczona niedoczynność tarczycy może również prowadzić do różnych powikłań, m.in.: pęknięcia łożyska, niskiej masy urodzeniowej dziecka czy krwotoku poporodowego. O innych powikłaniach dowiesz się z naszego wpisu: https://gyncentrum.pl/blog/diagnostyka-nieplodnosci/hashimoto-a-ciaza/
Należy wykonać pełną diagnostykę tarczycy: badania poziomu hormonów: TSH, FT3, FT4, poziomu przeciwciał anty-TPO oraz anty-TG.