Ciąża Article · 12 grudnia 2022

Przepuklina ciążowa. Czym jest? Dlaczego powstaje? Jak ją leczyć?

Przepuklina ciążowa jest dość częstą dolegliwością wśród przyszłych mam, choć mówi się o niej niewiele. Mimo iż w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, może być przyczyną niemałego dyskomfortu. Skąd bierze się przepuklina ciążowa? Czy możemy w jakiś sposób zapobiec jej powstawaniu? A jeśli już się pojawi, to czy wiemy, jak ją leczyć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

przepuklina ciążowa

Przepuklina w ciąży – czym właściwie jest ta dolegliwość?

 

Ogólnie rzecz biorąc, przepuklina to nieprawidłowe uwypuklenie jakiegoś narządu czy tkanki (w całości lub w części). Powstaje ono w efekcie przedostania się tego narządu / tkanki przez naturalne otwory lub otwory powstałe np. w wyniku osłabienia mięśni – są to tzw. miejsca o obniżonej odporności. Ciąża jest stanem sprzyjającym powstawaniu przepuklin. Dlaczego? Głównym czynnikiem okazuje się nadmierne rozciąganie powłok brzusznych, które automatycznie ulegają osłabieniu oraz wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Na przepuklinę w ciąży szczególnie narażone są kobiety z nadwagą i otyłością, kobiety będące już wcześniej w ciąży oraz które rodziły poprzez cesarskie cięcie. Sama przepuklina nie jest wskazaniem do cesarki, chyba że dotyczy kręgosłupa.

 

Przepuklina w ciąży może mieć różne umiejscowienie. Najczęściej mamy do czynienia z:

 

  • Przepukliną pępkową – jest najczęściej rozpoznawaną odmianą przepukliny wśród kobiet w ciąży. Przybiera postać guzka umiejscowionego w okolicy pępka. Ten rodzaj przepukliny dotyczy przede wszystkim kobiet w III trymestrze ciąży, gdy macica jest już mocno rozciągnięta i napiera na powłoki brzuszne. Przepuklina pępkowa może niestety wywoływać silne dolegliwości bólowe u ciężarnej.

 

  • Przepukliną udową – to uwypuklenie tworzące się najczęściej w górnej części uda, nieopodal pachwiny. Powstaje w następstwie ucisku kanału udowego spowodowanego np. podnoszeniem bardzo ciężkich przedmiotów. Przepuklina udowa może mieć różne rozmiary i uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie, szczególnie jeśli jest duża.

 

  • Przepukliną brzuszną – to przepuklina, która tworzy się przede wszystkim u kobiet po przebytym cesarskim cięciu lub innych operacjach z przecięciem powłok brzusznych. Wówczas w miejscu wygojonej już rany, na skutek zwiększającego się w trakcie ciąży obwodu brzucha, może utworzyć się charakterystyczne wybrzuszenie.

 

  • Przepukliną pachwinową – ten rodzaj przepukliny powstaje na skutek ucisku na ścianę brzucha. Bywa ona dość bolesna i może prowadzić do powikłań, np. tzw. uwięźnięcia. Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową w ciąży? Najbardziej charakterystycznym objawem jest wrażenie ciężkości w okolicach krocza.

 

  • Przepukliną kręgosłupa – podczas ciąży kręgosłup kobiety, zwłaszcza odcinek lędźwiowy narażony, jest na niemałe obciążenia. To z kolei predysponuje do powstania przepukliny kręgosłupa, czyli choroby krążka międzykręgowego, inaczej dyskopatii. W jej przebiegu obecne w krążku międzykręgowym jądro miażdżyste zaczyna przesuwać się względem trzonów kręgów, a następnie uciskać struktury nerwowe, wywołując ból. Często jest on bardzo silny, promieniuje do biodra lub kończyny dolnej i powoduje trudności z poruszaniem się.

 

Przepuklina w ciąży – czy można ją leczyć?

 

Tak, ale najczęściej jest to leczenie zachowawcze, które ma złagodzić dolegliwości bólowe i zapobiec powiększaniu się przepukliny. W przypadku przepukliny ciążowej niezwykle ważny jest oszczędny tryb życia. Przyszła mama nie powinna dźwigać ciężkich przedmiotów, przemęczać się i wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych (zaleca się umiarkowaną aktywność). Powinna natomiast wprowadzić do swojej diety produkty, które będą przeciwdziałały zaparciom, ponieważ one także będą sprzyjały powstawaniu tego typu zmian. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że nie znamy żadnych skutecznych form profilaktyki, które pozwoliłyby kobiecie uchronić się przed przepukliną w czasie ciąży. Żadne działania nie dadzą 100% pewności, że przepuklina ciążowa nie powstanie.

 

A co z łagodzeniem dolegliwości bólowych? Na ból towarzyszący przepuklinie najlepiej sprawdzi się zimny okład oraz techniki relaksacyjne. Warto pamiętać, że jedynym sposobem usunięcia przepukliny jest zabieg operacyjny (laparoskopowy lub tradycyjny). U przyszłych mam wykonuje się go jednak dopiero 3-6 miesięcy po porodzie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przepuklina ulegnie wspomnianemu uwięźnięciu, czyli innymi słowy, gdy zawartość przepukliny (najczęściej jelita) zostanie zakleszczona. W takim przypadku konieczna jest już interwencja chirurgiczna.

 

Podsumowując, przepuklina w ciąży jest zjawiskiem dość powszechnym, choć mówi się o nim rzadko. Nie stanowi bezpośredniego zagrożenia ani dla płodu, ani dla matki, jednak może powodować dolegliwości bólowe i wymaga obserwacji przez cały okres ciąży. Przepuklina ciążowa może mieć bardzo różną lokalizację. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. przepukliną pępkową, ale może ona powstać również w okolicach pachwiny (przepuklina pachwinowa), w ranie po cesarskim cięciu (przepuklina brzuszna), górnej części uda (przepuklina udowa) oraz w obrębie krążków międzykręgowych (przepuklina kręgosłupa, dyskopatia). Aby nie dopuścić do powiększenia się przepukliny, kobieta w ciąży powinna prowadzić oszczędny tryb życia. Przede wszystkim nie dźwigać i nie wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń. Przepuklinę ciążową leczy się zachowawczo i usuwa dopiero po porodzie. Chyba, że dojdzie do powikłań, np. tzw. uwięźnięcia.

Obserwuj nas
Ciąża

Chcesz wiedzieć więcej?
Zadzwoń lub napisz!