Diagnostyka niepłodności Article · 20 maja 2019

Jak nie przegapić swojej szansy na macierzyństwo?

Późne macierzyństwo nie dotyczy już tylko gwiazd show biznesu. W dzisiejszych czasach na taki krok decyduje się coraz więcej kobiet niezwiązanych z przemysłem rozrywkowym.

Jak nie przegapić swojej szansy na macierzyństwo?

Późne macierzyństwo nie dotyczy już tylko gwiazd show biznesu. W dzisiejszych czasach na taki krok decyduje się coraz więcej kobiet niezwiązanych z przemysłem rozrywkowym. Robimy to zwykle celowo. Zanim na dobre utoniemy w pieluchach, chcemy najpierw znaleźć odpowiedniego partnera, skończyć studia i trochę popracować – jednym słowem, zapewnić sobie życiową stabilizację.

 

Niestety „zegar biologiczny tyka”. Każda kobieta, która zwleka z decyzją o rodzicielstwie powinna mieć świadomość, że z wiekiem jej płodność spada. To samo tyczy się również panów.

 

Kobieta jest najbardziej płodna do 30. roku życia….

 

…po 30-tce jej płodność diametralnie spada. Pojawia się coraz więcej cykli bezowulacyjnych, a więc takich, w których nie występuje potrzebne do zapłodnienia jajeczkowanie. Z wiekiem zwiększa się również liczba nieprawidłowych komórek jajowych. U 30-letniej kobiety mogą one stanowić 40% wszystkich komórek, u 40-letniej – nawet 80%.

 

Wiek ojca też ma znaczenie…

 

To, że mężczyźni wytwarzają plemniki przez całe życie nie oznacza, że z wiekiem ich płodność nie spada. W miarę upływu lat spermatogeneza (produkcja plemników) zwalnia. Męskie komórki rozrodcze są też gorszej jakości. Oczywiście mężczyzna nie traci całkowicie zdolności do zapłodnienia kobiety. Niemniej jednak z każdym kolejnym rokiem może to być coraz trudniejsze.

 

Im starsi rodzice, tym większe ryzyko wad genetycznych u dziecka

 

Starsze komórki jajowe są bardziej narażone na mutacje genetyczne. Widać to choćby na przykładzie trisomii 21, czyli zespołu Downa. Dziecko z tym zaburzeniem rodzi średnio 1 na 1600 kobiet w wieku 20 lat. W przypadku 40-latek ryzyko to wynosi już 1 na 100.

 

Chcesz wiedzieć, ile masz czasu? Zrób test płodności!

 

Wykonując test płodności, para dowiaduje się, ile czasu może odkładać decyzję o dziecku. Podstawowym testem, który mówi o płodności kobiety jest ocena rezerwy jajnikowej. Rezerwa jajnikowa wskazuje liczbę pęcherzyków jajnikowych, z których może powstać dojrzała komórka jajowa. W przeciwieństwie do mężczyzn, u których plemniki powstają na bieżąco, kobiety przychodzą już na świat z określoną pulą pęcherzyków. Maleje ona jednak z każdym kolejnym cyklem.

 

Ocena rezerwy jajnikowej – jakie badania wykonać?

 

Rezerwę jajnikową kobiety można ocenić przy pomocy kilku prostych badań. Pierwszym badaniem jest badanie ultrasonograficzne AFC. Określa ono liczbę pęcherzyków antralnych, czyli pęcherzyków o średnicy ok. 2-8 mm, które wzrastają i przekształcają się później w dojrzałą komórkę jajową. Lekarz ocenia liczbę pęcherzyków antralnych podczas zwykłego badania USG. Aby wynik był wiarygodny, powinno się je przeprowadzić między 2. a 4. dniem cyklu. Liczba pęcherzyków antralnych w jajniku nie powinna być mniejsza niż 5. W przeciwnym razie u kobiety mogą wystąpić problemy z poczęciem dziecka.

 

Kolejnym badaniem oceniającym rezerwę jajnikową jest badanie stężenia hormonu AMH (hormonu anty-Müllerowskiego). Jest on wytwarzany w komórkach antralnych. Z wyniku badania hormonu AMH kobieta może dowiedzieć się o problemie przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników oraz kiedy prawdopodobnie wejdzie w okres menopauzy. Hormon anty-Müllerowski można zbadać w dowolnym momencie, ponieważ jego stężenie jest niezależne od dnia cyklu.

 

Hormon folikulotropowy (FSH) jest hormonem przysadkowym, który wpływa na na syntezę w jajniku estrogenu i progesteronu – hormonów regulujących cykl menstruacyjny kobiety, zapewniających jej płodność oraz wspierających prawidłowy rozwój płodu i utrzymanie ciąży. Oznaczenie poziomu FSH wraz z estradiolem pozawala ocenić rezerwę jajnikową. Badanie wykonuje się na początku cyklu – między 2. a 3. dniem.

 

Jeszcze jednym równie ważnym badaniem pozwalającym ocenić rezerwę jajnikową kobiety jest badanie Inhibiny B. Poziom tego hormonu na początku fazy folikularnej mówi o liczbie oraz jakości pęcherzyków jajnikowych. Badanie Inhibiny B przeprowadza się w 2. dniu cyklu.

 

Mężczyzna też może zbadać swoją płodność – oto dostępne sposoby!

 

Najważniejszym badaniem pozwalającym ocenić płodność mężczyzny jest badanie nasienia (seminogram, badanie seminologiczne). Podstawowe badanie nasienia określa liczbę plemników w spermie oraz ich ruchliwość. Sprawdzany jest również odczyn pH ejakulatu, jego objętość, lepkość, aglutynacja i czas upłynnienia. Rozszerzone badanie nasienia obejmuje ocenę budowy zewnętrznej plemników oraz ich żywotności. Ponadto sprawdza się czy w nasieniu widoczne są aktywne leukocyty (test POX) oraz czy na powierzchni plemników nie występują przeciwciała anty-plemnikowe klasy IgG (MAR-TEST IgG).

 

Badanie nasienia można oczywiście rozszerzać o kolejne parametry, np. stopień uszkodzenia DNA plemników (fragmentacja DNA) albo obecność grzybów i bakterii (posiew bakteriologiczny). Ponadto za sprawą technologii MSOME (Motile Sperm Organelle Morphology Examination) możliwe stało się oglądanie plemników nawet w 6000 powiększeniu! Dzięki temu specjaliści mogą jeszcze dokładniej się im przyjrzeć, wychwytując przy tym wszelkie nieprawidłowości w ich budowie.

 

Chcesz zabezpieczyć swoją płodność? Masz już taką możliwość!

 

Niekiedy z powodu różnych zdarzeń losowych para musi na jakiś czas porzucić plany o rodzicielstwie. Dzieje się tak np. na skutek choroby nowotworowej i konieczności leczenia onkologicznego. Trzeba pamiętać, że zarówno chemio-jak i radioterapia mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na płodność. Na szczęście dzięki intensywnemu rozwojowi nowych technologii istnieje możliwość mrożenia męskich i żeńskich komórek rozrodczych – po to, aby móc je wykorzystać już po zakończeniu terapii przeciwnowotworowej. Dzięki temu para ma szansę na posiadanie biologicznego potomstwa, gdy tylko nastąpi odpowiedni moment.

Obserwuj nas
Program in vitro ciąża lub zwrot kosztów gyncentrum
Tematyka
Diagnostyka niepłodności