Najskuteczniejsza metoda mrożenia gamet i zarodków
W Klinice Gyncentrum kriokonserwacja oocytów i zarodków w ciekłym azocie dokonywana jest metodą witryfikacji (zeszklenie), która w przeciwieństwie do mrożenia klasycznego charakteryzuje się szybkim tempem schładzania materiału biologicznego w obecności krioprotektorów. Obecność tych ostatnich umożliwia wytrącenie się kryształów lodu, które mogłyby spowodować uszkodzenie delikatnej struktury komórek jajowych lub zarodków.
Witryfikacja to obecnie najskuteczniejsza metoda mrożenia gamet i zarodków, gwarantująca ich przeżywalność na poziomie 95%.
Chcesz wiedzieć więcej o witryfikacji zarodków?
Umów się na konsultacje
Witryfikacja oocytów
Zastosowanie metody witryfikacji ma szczególne znaczenie w przypadku mrożenia komórek jajowych, które ze względu na swoją delikatną budowę są narażone w szczególny sposób na uszkodzenia podczas procesu zamrażania. Witryfikacja gwarantuje wyższą skuteczność względem metod mrożenia klasycznego pod względem przeżywalności komórek jajowych oraz ich zdolności do zapłodnienia.
Metodę tą poleca się szczególnie:
- kobietom przed leczeniem onkologicznym, które w przyszłości rozważają zajście w ciążę z witryfikowanych oocytów
- pacjentkom po stymulacji hormonalnej, u których uzyskano zbyt wiele dojrzałych komórek jajowych (witryfikacja oocytów pozwala ominąć proces stymulacji hormonalnej przed kolejnym in vitro)
- pacjentkom, które źle znoszą stymulację hormonalną
- kobietom, które z przyczyn osobistych lub zawodowych chcą odłożyć w czasie decyzję o macierzyństwie
Witryfikacja zarodków
Dla zwiększenia szans na udaną ciążę niemal w każdym cyklu in vitro zapładnia się większą liczbę komórek jajowych. Po transferze 1-2 zarodków pozostałe w hodowli embriony można poddawać procesowi kriokonserwacji na dłuższy lub krótszy okres. Przechowywane w ciekłym azocie zarodki można wykorzystywać w kolejnych próbach in vitro. Transfer rozmrożonych zarodków daje szansę na potomstwo w chwili, gdy pierwsza próba zajścia w ciążę nie powiodła się lub gdy para planuje posiadanie kolejnego potomka w przyszłości.
Procedura kriokonserwacji
Pacjenci, którzy decydują się na kriokonserwację zarodka lub zarodków podpisują Umowę kriokonserwacji (witryfikacji) embrionów oraz opłacają z góry roczny okres ich przechowywania. Okres przechowywania powierzonego Klinice Gyncentrum materiału biologicznego można wydłużać na dowolnie długi okres. Każdorazowo informujemy o możliwości lub konieczności prolongowania przechowywania dysponentów oocytów, zarodka lub zarodków. W przypadku, gdy para posiada już wymarzoną ilość potomstwa, może zamrożone zarodki przeznaczyć do programu dawstwa – dobrowolnego oddania embrionów parom borykającym się z problemem niepłodności.
Nasze oddziały w których zrealizujesz witryfikację zarodków i oocytów