Histeroskopia

Ocena budowy jamy macicy i usunięcie zmian

Histeroskopię uznaje się obecnie za jedną z najdokładniejszych technik diagnostycznych w chorobach macicy oraz tzw. „złoty standard” przy rozpoznawaniu przyczyn niepłodności. Wyposażony w system soczewek i kamerę cyfrową histeroskop pozwala bardzo dokładnie obejrzeć wnętrze macicy, endometrium i ujścia maciczne jajowodów oraz usunąć ewentualne zmiany.

Histeroskopia pełni więc zasadniczo dwie funkcje – diagnozuje i leczy. Zabieg histeroskopii przeprowadzany jest w Szpitalu Gyncentrum. Pacjentki pozostają pod fachową i troskliwą opieką naszych doświadczonych specjalistów i personelu medycznego.

histeroskopia

Masz trudności z zajściem w ciążę?
Wykonaj histeroskopię 

Histeroskopia – wskazania

Histeroskopię wykonuję się m.in. by znaleźć przyczynę nieprawidłowych krwawień – przedłużających się lub zbyt obfitych, krwawień międzymiesiączkowych lub pomenopauzalnych. Kolejnym powodem sięgania po to narzędzie diagnostyczne są nawykowe poronienia i zaburzenia płodności u kobiety. Histeroskopia znajduje także zastosowanie przy podejrzeniu endometriozy, stanów rakowych i przedrakowych. Ponadto służy do usuwania wszelkich ciał obcych z wnętrza macicy, np. źle zaaplikowanych wkładek wewnątrzmacicznych.

Reasumując, wskazaniem do histeroskopii diagnostycznej są:

  • trudności z zajściem w ciążę
  • niepłodność
  • problemy z donoszeniem ciąży
  • nawracające poronienia
  • nieprawidłowości w budowie macicy
  • podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego
  • krwawienia niewiadomego pochodzenia
  • zmiany rozrostowe endometrium
  • zrosty, mięśniaki podśluzówkowe, polipy, przegrody

Jak działa histeroskopia? 

Histeroskopia jest zabiegiem diagnostyczno-leczniczym, który umożliwia oglądanie jamy macicy, endometrium oraz ujść macicznych jajowodów w dużym powiększeniu. Urządzenie ma postać długiej rurki z wbudowanymi kamerą oraz lampą. Lekarz wprowadza ją przez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy. Następnie wnętrze macicy zostaje wypełnione solą fizjologiczną, która ułatwia obserwację badanych struktur. W trakcie zabiegu lekarz może regulować natężenie światła dobiegającego do macicy przy pomocy pokręteł znajdujących się na rękojeści histeroskopu.

Po wprowadzeniu histeroskopu do macicy na ekranie monitora pojawia się obraz prezentujący jej wnętrze. Dzięki temu lekarz może bardzo dokładnie się jej przyjrzeć i ocenić w jakim jest stanie. Oczywiście ma też możliwość pobrania fragmentów tkanki do badania histopatologicznego, dzięki narzędziom, w które wyposażony jest histeroskop. Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie. Niedogodności związane z zabiegiem można porównać do zwykłego badania ginekologicznego. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu.

Histeroskopia zabiegowa 

Jeśli w trakcie histeroskopii diagnostycznej lekarz zaobserwuje jakąś nieprawidłowość, może ją od razu usunąć i przekazać do analizy histopatologicznej. Wycięcie zmian, takich jak mięśniaki podśluzówkowe, polipy endometrialne, polipy szyjki macicy, zrosty wewnątrzmaciczne czy wrodzone wady macicy np. obecną przegrodę jest możliwe dzięki dołączonym do histeroskopu mikronarzędziom chirurgicznym.

Jak przygotować się do zabiegu histeroskopii?

Histeroskopię przeprowadza się w określonej fazie cyklu, mianowicie tuż po miesiączce, a przed owulacją, gdy błona śluzowa macicy nie jest jeszcze zbyt gruba. Ponieważ zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu ogólnym, kobieta musi zgłosić się na niego na czczo.

Jak wygląda rekonwalescencja histeroskopii? 

Przez kilka dni po zabiegu może wystąpić lekkie krwawienie z dróg rodnych oraz bóle podbrzusza. W tym czasie kobieta powinna wypoczywać, unikać wysiłku i dźwigania ciężkich rzeczy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku w celu uniknięcia infekcji. Histeroskopia jest zabiegiem bezpiecznym, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli jednak pomimo upływu czasu objawy nasilają się zamiast ustępować lub występuje gorączka, kobieta powinna niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Histeroskopia – kwalifikacja do zabiegu

Histeroskopia Katowice
ul. Żelazna 1
tel. 32 506 57 77
e-mail:info@gyncentrum.pl

Histeroskopia Kraków
ul. Mehoffera 10
tel. 12 306 73 77
e-mail:infokrakow@gyncentrum.pl

Histeroskopia Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
tel. 32 506 57 77
e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl

Histeroskopia Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9
tel. 32 506 57 77
e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl

Histeroskopia cena

Interesuje Cię koszt histeroskopii? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77.