Endokrynologia rozrodu

Równowaga hormonalna zwiększa szanse na ciążę

Endokrynologia rozrodu to dziedzina zajmująca się hormonalnymi zaburzeniami płodności. Hormony pełnią ważną rolę w organizmie. Hormony odpowiadają za niemal wszystkie procesy zachodzące w organizmie (metabolizm, wzrost, dojrzewanie płciowe, a także zdolność do rozmnażania). Zaburzenia gospodarki hormonalnej są częstą przyczyną problemów z płodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mogą one znacznie utrudniać zajście w ciążę. Na szczęście z takimi problemami możemy sobie poradzić poprzez leczenie. Wcześniej jednak musimy przeprowadzić diagnostykę w obrębie endokrynologii rozrodu. Dzięki niej dowiemy się, czy to na pewno hormony są przyczyną naszych problemów z płodnością.

Umów konsultację
endokrynologia_rozrodu_gyncentrum

Endokrynologia rozrodu a leczenie niepłodności

Hormonalne zaburzenia płodności można leczyć. Terapia polega zwykle na stosowaniu preparatów zawierających potrzebne hormony. Są one podawane w tabletkach lub zastrzykach. Leczenie hormonalne musi być stosowane przynajmniej przez kilka miesięcy. W jego trakcie kilkukrotnie wykonywać trzeba badania, aby sprawdzić, czy terapia skutkuje. U większości par leczenie hormonalne przynosi efekty, co prowadzi do powitania na świecie wymarzonej pociechy.

Zrób pierwszy krok! Umów się na konsultację
w Gyncentrum!
+48 735 122 777
KLINIKI GYNCENTRUM

Gdzie można umówić się na badanie endokrynologiczne?

Na badanie umówisz się we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu! Zapraszamy!

Endokrynologia rozrodu Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Zana 32A

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Poznań

Klinika Gyncentrum Poznań
ul. Głogowska 151

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Warszawa

Klinika Gyncentrum Warszawa
ul. Rondo ONZ 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Wrocław

Klinika Gyncentrum Wrocław
ul. Orląt Lwowskich 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Żelazna 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Kraków

Klinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Lublin

Klinika Gyncentrum Lublin
ul. Zana 32A

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Poznań

Klinika Gyncentrum Poznań
ul. Głogowska 151

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Warszawa

Klinika Gyncentrum Warszawa
ul. Rondo ONZ 1

Więcej >>

Endokrynologia rozrodu Wrocław

Klinika Gyncentrum Wrocław
ul. Orląt Lwowskich 1

Więcej >>

Zaburzenia hormonalne u kobiet

Specjaliści twierdzą, że 30-40% przypadków niepłodności spowodowanych jest zaburzeniami hormonalnymi. Układ hormonalny kobiety odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowe funkcjonowanie jajników oraz wydzielanie substancji potrzebnych do zagnieżdżenia się zarodka i utrzymania ciąży. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego dotyczą kobiet w każdym wieku. Badania hormonalne są zatem pierwszym krokiem w diagnostyce niepłodności kobiety.

Podstawowa diagnostyka hormonalna opiera się na ocenie stężenia następujących hormonów:

  • FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteinizujący) – są to hormony wytwarzane przez przysadkę mózgową. Ich zadaniem jest stymulowanie dojrzewania komórki jajowej oraz rozwój ciałka żółtego niezbędnego do utrzymania ciąży.
  • Estradiol – hormon ten reguluje cykle miesiączkowe u kobiet i rozwój ich narządów płciowych. Jego odpowiedni poziom warunkuje utrzymanie ciąży.
  • Progesteron – główną funkcją tego hormonu jest przygotowanie śluzówki na przyjęcie zarodka oraz utrzymanie ciąży. Jego niewłaściwe stężenie prowadzić może do zaburzeń owulacji i niewydolności jajników.
  • Prolaktyna – hormon ten stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu. Jej nadmiar nazywa się hiperprolaktynemią.
  • TSH (hormon tarczycy) – niedobór tego hormonu prowadzi do niedoczynności tarczycy. Jest to choroba, która objawiać może się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, co prowadzi do zaburzeń owulacji.
  • AMH (hormon antymüllerowski) – jest on wskaźnikiem kobiecej rezerwy jajnikowej. Im mniejsza jest owa rezerwa, tym mniejsze są nasze szanse na zajście w ciążę. U zdrowych kobiet poziom AMH powinien spadać wraz z wiekiem. Wykonanie tego badania pozwala również zdiagnozować takie schorzenia jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy przedwczesne wygasanie czynności jajników.

Testy hormonalne w walce z zburzeniami płodności

Aby sprawdzić, czy hormonalne zaburzenia płodności nas nie dotyczą, należy wykonać następujące badania:

  • Testosteron – jego zbyt niskie stężenie może obniżać jakość nasienia
  • FSH – jego zadaniem jest wzmaganie produkcji plemników poprzez pobudzanie nabłonka plemnikotwórczego. Zaburzenia poziomu FSH mogą więc zmniejszyć ilość plemników w nasieniu.
  • LH – reguluje on funkcje jąder. Zaburzenia jego stężenia mogą więc wskazywać na nieprawidłowości w obrębie tego narządu.
  • Prolaktyna – badanie tego hormonu wykryć może hiperprolaktynemię.
Umów badanie
hormony_endokrynologia_rozrodu_gyncentrum

Najczęstsze problemy hormonalne u kobiet

Wśród najczęstszych problemów natury hormonalnej powodujących niepłodność lub obniżoną płodność u kobiety są:

  • Zaburzenia owulacji – bez jajeczkowania zapłodnienie nie jest możliwe. Powinno pojawić się ono w każdym cyklu miesiączkowym, konkretnie na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Niestety nie zawsze do techo dochodzi. Zaburzenia owulacji mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są one spowodowane zespołem policystycznych jajników i chorobami tarczycy. Problem ten dotyczy tak wielu kobiet, że problemy z owulacją są najczęściej diagnozowanym hormonalnym zaburzeniem płodności.
  • Zespół policystycznych jajników (ang. PCOS – Polycystic Ovarian Syndrome) – jest to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń w endokrynologii rozrodu. W przebiegu tej choroby jajniki kobiety produkują komórki jajowe, ale nie wydostają się one do jajowodu. W konsekwencji owulacja nie występuje w każdym cyklu miesiączkowym, co znacznie utrudnia zajście w ciążę.
  • Hiperprolaktynemia, czyli podwyższony poziom prolaktyny. Stan ten prowadzi m.in. do zaburzeń cyklu miesiączkowego, braku owulacji i niewydolności ciałka żółtego.
  • Niedoczynność tarczycy – jest to choroba, która objawiać może się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, co prowadzi do zaburzeń owulacji.
  • Przedwczesne wygasanie czynności jajników/obniżona rezerwa jajnikowa – jest to schorzenie spowodowane małą liczbą pęcherzyków jajnikowych. Powoduje to zaburzenie cykli miesiączkowych, które w większości przypadków są bezowulacyjne.
  • Niewydolność przysadki – przysadka jest gruczołem produkującym hormony wpływające na płodność (prolaktyna, LH, FSH). Jej niewydolność może znacznie obniżyć stężenie owych hormonów, co prowadzi do problemów z zajściem w ciążę.
  • Zespół hipoandrogenowy, czyli schorzenie spowodowane zbyt wysokim poziomem androgenów. Prowadzi ono do zaburzeń cyklu miesiączkowego i problemów z owulacją.

Zrób pierwszy krok
Umów się na konsultację!

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Hormony u mężczyzn odpowiedzialne są za spermatogenezę, czyli proces powstawania i dojrzewania męskich komórek rozrodczych – plemników. Zaburzenia równowagi hormonalnej zwykle są wynikiem niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego, który reguluje wydzielanie hormonów istotnych dla produkcji plemników przez jądra.

Przyczyną zaburzeń układu hormonalnego u mężczyzn mogą być:

  • Zaburzenia w wydzielaniu gonadotropiny – hormonu odpowiedzialnego za stymulację syntezy testosteronu i wytwarzanie plemników.
  • Zaburzenia w produkcji przez przysadkę mózgową wystarczającej ilości hormonu luteinizującego (LH) odpowiedzialnego za produkcję testosteronu oraz hormonu folikulotropowego (FSH) odpowiedzialnego za przebieg spermatogenezy. Niski poziom LH i FSH prowadzi do zatrzymania rozwoju plemników, a także stopniowego zaniku komórek plemnikowych w jądrach.
  • Komórki Leydiga, produkujące testosteron, nie reagują na obecność hormonu luteinizującego.
  • Inne hormony zaburzające gospodarkę hormonów płciowych mężczyzny.

Problemy te mogą prowadzić do takich zaburzeń jak:

  • Hiperprolaktynemia, czyli podwyższone stężenie prolaktyny we krwi mężczyzny. Jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Hiperprolaktynemia u mężczyzn może powodować wtórną niewydolność jąder, co prowadzi do zmniejszenia produkcji plemników, zaburzeń erekcji i spadku libido.
  • Niedoczynność tarczycy spowodowana niedoborem hormonu TSH. Schorzenie to obniża jakość nasienia i zaburza erekcję. Jest to jedno z najczęstszych hormonalnych zaburzeń płodności u mężczyzn.
  • Wrodzony przerost nadnerczy, czyli narządów produkujących hormony odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu (kortyzol, aldosteron, androgeny). Schorzenie to powoduje małą ilość i zmniejszoną ruchliwość plemników w nasieniu mężczyzny.

Zaburzenia równowagi hormonalnej u mężczyzn często są przyczyną obniżonej płodności lub niepłodności u mężczyzn. Ważne jest zatem wczesne wykrycie nieprawidłowości, zanim zmiany okażą się nieodwracalne np. gdy komórki plemnikowe zanikną przed rozpoczęciem leczenia.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania dotyczące endokrynologii rozrodu

Kiedy wykonać badania hormonalne?

U kobiet poziom hormonów płciowych jest różny w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, dlatego badania hormonalne najlepiej przeprowadzić w każdej z nich.

  • folikulotropina (FSH) i lutropinę (LH) bada się między 3. a 5. dniem cyklu
  • estradiol między 3. a 5. dniem cyklu lub między 12. a 14. dniem cyklu
  • prolaktynę niezależnie od dnia cyklu
  • progesteron – 21. dnia cyklu,
  • testosteronandrostendion, DHEA (Dehydroepiandrosteron) oraz hormony tarczycy (TSH, T4, T3, FT4, FT3) – niezależnie od dnia cyklu, zwykle w 3. dniu cyklu.
Czy przy zaburzeniach hormonalnych można zajść w ciążę?

Tak, przy zaburzeniach hormonalnych istnieje możliwość zajścia w ciążę, ale to zależy od rodzaju i stopnia tych zaburzeń. U kobiet hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji cyklu menstruacyjnego i owulacji. Odpowiadają również za proces zagnieżdżenia się zarodka w macicy. To wszystko wpływa więc na zdolność do poczęcia dziecka oraz utrzymanie ciąży. W przypadku mężczyzn hormony biorą natomiast udział w spermatogenezie, czyli procesie powstawania i dojrzewania plemników (męskich komórek rozrodczych). Zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie mężczyzny mogą więc ograniczyć jego zdolność do spłodzenia potomstwa.

Jakie są objawy zaburzeń hormonalnych?

Zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn mogą objawiać się w bardzo różnorodny sposób. Wśród najczęstszych objawów możemy wymienić:

  • wahania masy ciała
  • suchość skóry
  • wypadanie włosów
  • uczucie zmęczenia i rozdrażnienia
  • trądzik
  • nadmierne pocenie się
  • zaburzenia miesiączkowania (u kobiet)
  • zaburzenia erekcji i ejakulacji (mężczyzn)
  • spadek libido
  • ginekomastia (przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn)
  • trudności z zajściem w ciążę
  • poronienia
  • hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet)
  • kołatanie serca
Gdzie sprawdzić czy mam zaburzenia hormonalne?

Badania hormonalne możesz wykonać w jednym z oddziałów kliniki Gyncentrum: w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz we Wrocławiu. Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem lub do kontaktu z naszą infolinią: +48 735 122 777. 

Czytaj więcej

Diagnostyka niepłodności
Leczenie niepłodności
Ciąża
Historie pacjentów

Zrób pierwszy krok
Umów się na konsultację!

Wykonaj badania hormonalne
w klinice Gyncentrum

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu konsultacji endokrynologicznej rozrodu.

    Umów konsultację