Endokrynologia rozrodu Bielsko-Biała

Pełna diagnostyka i leczenie endokrynologicznych przyczyn niepłodności.

Bezskutecznie starasz się o dziecko? Sprawdź, czy przyczyną Twoich problemów z płodnością są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Wykonaj badania hormonalne w klinice Gyncentrum! 

ENDOKRYNOLOGIA ROZRODU BIELSKO-BIAŁA

Po co robić badania hormonalne w przypadku niepłodności?

Hormony odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, uczestnicząc niemal we wszystkich zachodzących w nim procesach. Odpowiadają za prawidłowy przebieg metabolizmu, wzrost, dojrzewanie płciowe oraz naszą zdolność do poczęcia dziecka. Endokrynologia rozrodu jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem hormonalnych przyczyn niepłodności u kobiet i mężczyzn. Im wcześniej zostaną one wykryte i im szybciej niepłodna para podejmie leczenie, tym większe są jej szanse na zostanie rodzicami.

W klinice Gyncentrum w Bielsku-Białej oferujemy pełen zakres badań pozwalających zdiagnozować niepłodność o podłożu endokrynologicznym. Po zakończeniu diagnostyki nasi specjaliści z zakresu endokrynologii rozrodu dobierają również odpowiednią formę leczenia. 

Umów konsultację
smutna para cierpiąca na niepłodność endokrynologiczną patrząca na negatywny test ciążowy
endokrynologia rozrodu katowice
Endokrynologia rozrodu Bielsko-Biała

Gdzie wykonać badania hormonalne w Bielsku-Białej?

Badania hormonalne wykonasz w Klinice Gyncentrum w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 140. Umów konsultację ze specjalistą endokrynologii rozrodu i dowiedz się, które badania są odpowiednie dla Ciebie.

Endokrynologia rozrodu Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała 
ul. Komorowicka 140

Sprawdź dojazd >> 

 

Umów konsultację z endokrynologiem w klinice Gyncentrum Bielsko-Biała

    ENDOKRYNOLOGIA ROZRODU BIELSKO-BIAŁA

    Zaburzenia hormonalne u mężczyzn a niepłodność

    W przypadku mężczyzn hormony biorą udział przede wszystkim w spermatogenezie, czyli procesie powstawania i dojrzewania plemników (męskich komórek rozrodczych). Do zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie mężczyzny dochodzi najczęściej na skutek niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego, regulującego wydzielanie hormonów.

    Przyczyną zaburzeń hormonalnych u mężczyzny mogą być:

    • Zaburzenia w wydzielaniu gonadotropiny – hormonu odpowiedzialnego za stymulację syntezy testosteronu i wytwarzanie plemników.
    • Zaburzenia w produkcji przez przysadkę mózgową wystarczającej ilości hormonu luteinizującego (LH) – który jest odpowiedzialny za produkcję testosteronu oraz hormonu folikulotropowego (FSH) uczestniczących w przebiegu spermatogenezy. Niski poziom LH i FSH prowadzi do zatrzymania rozwoju plemników, a także stopniowego zaniku komórek plemnikowych w jądrach.
    • Brak reakcji produkujących testosteron komórek Leydiga na obecność hormonu luteinizującego.
    • Zaburzenia innych hormonów w organizmie mężczyzny odpowiedzialnych za jego płodność.

    Zaburzenia te mogą prowadzić do takich problemów zdrowotnych jak:

    • Niedoczynność tarczycy spowodowana niedoborem hormonu TSH – obniża ona jakość nasienia i powoduje problemy z erekcją. Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń płodności wśród mężczyzn.
    • Wrodzony przerost nadnerczy – nadnercza to narządy produkujące hormony (kortyzol, aldosteron, androgeny) odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Schorzenie to obniża liczebność oraz zmniejsza ruchliwość plemników w męskim nasieniu, co może utrudnić poczęcie dziecka.
    • Hiperprolaktynemia – jest to stan podwyższonego poziomu prolaktyny we krwi, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. U mężczyzn może prowadzić do niewydolności jąder, czego efektem będzie nie tylko spadek produkcji plemników, ale również inne problemy takie jak zaburzenia erekcji czy obniżone libido.
    endokrynologia rozrodu katowice endokrynologia rozrodu katowice

    Chcesz dowiedzieć się więcej o zaburzeniach hormonalnych w niepłodności

    ENDOKRYNOLOGIA ROZRODU BIELSKO-BIAŁA

    Zaburzenia hormonalne u kobiet a niepłodność

    W przypadku kobiet układ hormonalny reguluje m.in. pracę jajników i owulację oraz odpowiada za zagnieżdżenie się zarodka i podtrzymanie ciąży. Szacuje się, że zaburzenia hormonalne mogą występować nawet u 40% przyszłych mam, dlatego każda kobieta, która od roku bezskutecznie stara się zajść w ciążę, powinna sprawdzić, czy stężenie poszczególnych hormonów jest u niej prawidłowe.

    Najczęstsze zaburzenia hormonalne występujące u kobiet:

    • Zaburzenia owulacji – wystąpienie owulacji jest warunkiem koniecznym, aby mogło dojść do zapłodnienia. Niestety jajeczkowanie nie zawsze ma miejsce. Powodów braku owulacji może być wiele. Najczęściej stoi za tym zespół policystycznych jajników lub problemy z tarczycą.
    • Zespół policystycznych jajników (ang. PCOS – Polycystic Ovarian Syndrome) – jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń endokrynologicznych u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Powoduje zaburzenia wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, które zamiast uwolnić komórkę jajową, obumierają, tworząc charakterystyczne cysty. U kobiety z PCOS mogą występować takie objawy, jak zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie, trądzik, nadwaga otyłość czy łysienie typu męskiego. Ponieważ w przebiegu choroby owulacja nie zawsze występuje, dotknięta nią kobieta może mieć trudności z zajściem w ciążę.
    • Hiperprolaktynemia – czyli podwyższony poziom prolaktyny. Prowadzi ona m.in. do zaburzeń cyklu miesiączkowego, braku owulacji i niewydolności ciałka żółtego.
    • Niedoczynność tarczycy – jest to choroba, która może skutkować zaburzeniami cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie również zaburzeniami owulacji.
    • Przedwczesne wygasanie czynności jajników/obniżona rezerwa jajnikowa – jest to schorzenie spowodowane małą liczbą pęcherzyków jajnikowych. Powoduje to zaburzenie cykli miesiączkowych, które w większości przypadków są bezowulacyjne.
    • Niewydolność przysadki – przysadka jest gruczołem produkującym hormony wpływające na płodność (prolaktyna, LH, FSH). Jej niewydolność może znacznie obniżyć ich stężenie, co będzie utrudniało zajście w ciążę.
    • Zespół hipoandrogenowy – schorzenie to spowodowane jest zbyt wysokim poziomem androgenów. Prowadzi ono do zaburzeń cyklu miesiączkowego i problemów z owulacją.
    kobieta z niepłodnością pobierająca krew do badań hormonalnych
    ENDOKRYNOLOGIA ROZRODU BIELSKO-BIAŁA

    Niepłodność u kobiet – jakie badania hormonalne warto wykonać?

    W przypadku niepłodnych kobiet podstawowa diagnostyka powinna obejmować ocenę stężenia następujących hormonów:

    • FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteinizujący) – oba hormony są produkowane przez przysadkę mózgową. Odpowiadają za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych oraz rozwój ciałka żółtego, który jest niezbędny, by ciąża mogła się utrzymać.
    • Progesteron – głównym zadaniem tego hormonu jest przygotowanie śluzówki macicy na przyjęcie zarodka oraz utrzymanie ciąży.
    • Estradiol – hormon ten odpowiada za prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego oraz rozwój narządów płciowych. Jest również potrzebny do utrzymania ciąży.
    • Prolaktyna – hormon ten jest produkowany w przysadce mózgowej i odpowiada za  pracę ciałka żółtego, by mogło ono produkować progesteron. Nadmiar prolaktyny w organizmie nazywamy hiperprolaktynemią. Stan ten może być m.in. przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego, braku owulacji, spadku libido czy niewydolności ciałka żółtego.
    • AMH (hormon antymüllerowski)  – hormon ten jest ważnym markerem kobiecej płodności, mówiącym o rezerwie jajnikowej. Im jest ona mniejsza, tym mniejsze szanse na naturalne zajście w ciążę.
    • Hormony tarczycy – tarczyca produkuje hormony odpowiedzialne m.in. za nasz metabolizm. Niedobór hormonów tarczycowych świadczy o niedoczynności tego gruczołu, natomiast nadmiar – o nadczynności. Oba stany mogą zaburzać cykl menstruacyjny, co w praktyce wiążę się z trudnościami z zajściem w ciążę. Najważniejsze hormony tarczycy, które należy zbadać przy niepłodności to TSH, FT3 oraz FT4.
    Dowiedz się więcej
    mężczyzna z niepłodnością pobierający krew do badań hormonalnych
    ENDOKRYNOLOGIA ROZRODU BIELSKO-BIAŁA

    Niepłodność u mężczyzn – jakie badania hormonalne warto wykonać?

    W przypadku niepłodnych mężczyzn podstawowa diagnostyka powinna obejmować ocenę stężenia następujących hormonów:

    • Testosteron – stymuluje produkcję plemników, jego niedobór może obniżać jakość nasienia.
    • FSH (hormon folikulotropowy) – hormon ten zwiększa wytwarzanie plemników poprzez pobudzanie nabłonka plemnikotwórczego. Zaburzenia poziomu FSH mogą więc obniżyć liczbę plemników w nasieniu.
    • LH (hormon luteinizujący) – reguluje on pracę jąder. Zbyt niskie stężenie LH może więc sugerować ich niewydolność.
    • Prolaktyna – podobnie jak w przypadku kobiet zbyt wysokie stężenie prolaktyny wskazuje na hiperprolaktynemię, która może zaburzyć płodność mężczyzny. Pojawiają się problemy z erekcją i ejakulacją oraz spada libido.
    Dowiedz się więcej
    ENDOKRYNOLOGIA ROZRODU BIELSKO-BIAŁA

    Zaburzenia hormonalne a szanse na dziecko

    Leczenie hormonalnych zaburzeń płodności jest możliwe! Zazwyczaj opiera się ono na przyjmowaniu preparatów zawierających niezbędne hormony, które są podawane pacjentom w postaci tabletek lub zastrzyków. Terapia hormonalna wymaga regularnego stosowania przez kilka miesięcy, a w jej trakcie konieczne są okresowe badania, oceniające skuteczność leczenia. W większości przypadków kończy się ono pomyślnie i para doczekuje się upragnionego potomstwa!

    Dowiedz się więcej
    uśmiechnięta para w ciąży siedząca na kanapie
    FAQ

    Najczęściej zadawane pytania dotyczące endokrynologii rozrodu w Bielsku-Białej

    Kiedy wykonać badania hormonalne?

    U kobiet poziom hormonów płciowych jest różny w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, dlatego badania hormonalne najlepiej przeprowadzić w każdej z nich.

    • folikulotropina (FSH) i lutropinę (LH) bada się między 3. a 5. dniem cyklu
    • estradiol między 3. a 5. dniem cyklu lub między 12. a 14. dniem cyklu
    • prolaktynę niezależnie od dnia cyklu
    • progesteron – 21. dnia cyklu,
    • testosteronandrostendion, DHEA (Dehydroepiandrosteron) oraz hormony tarczycy (TSH, T4, T3, FT4, FT3) – niezależnie od dnia cyklu, zwykle w 3. dniu cyklu.
    Czy przy zaburzeniach hormonalnych można zajść w ciążę?

    Tak, przy zaburzeniach hormonalnych istnieje możliwość zajścia w ciążę, ale to zależy od rodzaju i stopnia tych zaburzeń. U kobiet hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji cyklu menstruacyjnego i owulacji. Odpowiadają również za proces zagnieżdżenia się zarodka w macicy. To wszystko wpływa więc na zdolność do poczęcia dziecka oraz utrzymanie ciąży. W przypadku mężczyzn hormony biorą natomiast udział w spermatogenezie, czyli procesie powstawania i dojrzewania plemników (męskich komórek rozrodczych). Zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie mężczyzny mogą więc ograniczyć jego zdolność do spłodzenia potomstwa.

    Jakie są objawy zaburzeń hormonalnych?

    Zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn mogą objawiać się w bardzo różnorodny sposób. Wśród najczęstszych objawów możemy wymienić:

    • wahania masy ciała
    • suchość skóry
    • wypadanie włosów
    • uczucie zmęczenia i rozdrażnienia
    • trądzik
    • nadmierne pocenie się
    • zaburzenia miesiączkowania (u kobiet)
    • zaburzenia erekcji i ejakulacji (mężczyzn)
    • spadek libido
    • ginekomastia (przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn)
    • trudności z zajściem w ciążę
    • poronienia
    • hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet)
    • kołatanie serca
    Gdzie w Bielsku-Białej sprawdzić czy mam zaburzenia hormonalne?

    Badania hormonalne wykonasz w Klinice Gyncentrum w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 140. Umów konsultację ze specjalistą endokrynologii rozrodu i dowiedz się, które badania są odpowiednie dla Ciebie.

    Umów konsultację z endokrynologiem w klinice Gyncentrum Bielsko-Biała

      Zrób pierwszy krok!

      Umów konsultację
      z endokrynologiem
      w Gyncentrum Bielsko-Biała

        Dziękujemy za wypełnienie formularza

        Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin wizyty.

        Strona główna