Estetyka intymna Article · 9 maja 2017

Suchość pochwy

Suchość pochwy jest poważną dolegliwością, która może być przyczyną m.in. przewlekłych infekcji, podrażnień oraz zapalenia pęcherza. Przede wszystkim jest przyczyną dyskomfortu i obniżenia jakości życia seksualnego.

 

Suchość pochwy

Co powoduje suchosć pochwy?

 

Suchość pochwy to dolegliwość, która dotyka coraz młodszych kobiet – już nawet dwudziestoparolatki zauważają u siebie objawy. I nie powinny czekać ze zgłoszeniem się do specjalisty, ponieważ przypadłość ta może być przyczyną wielu chorób (przewlekłe infekcje, zagrożenie dla płodności, zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie przydatków, zapalenia dróg moczowych i zakażenia tkanek miękkich, zagrożenie dla płodu – w przypadku kobiet w ciąży). Przede wszystkim jednak powoduje także dyskomfort i obniża jakość życia seksualnego.

 

Jego główną przyczyną może być spadający poziom żeńskich hormonów we krwi. Co powoduje osłabienie ściany pochwy oraz jest przyczyną zaburzeń fizjologii śluzówki i produkcji nawilżającego śluzu. W przypadku kobiet dojrzałych przyczyną jest menopauza i towarzyszące jej zmiany hormonalne, u 20- i 30-latek są to wahania poziomu hormonów przed okresem. Dolegliwość ta dotyka także kobiety w ciąży i świeżo upieczone mamy, zwłaszcza karmiące piersią.

 

Na poziom nawilżenia pochwy mogą mieć wpływ także leki, w tym te antykoncepcyjne, na alergię, NTM oraz antybiotyki. Mogą powodować ją także leki na nadciśnienie, antydepresanty czy leki moczopędne. Na dolegliwość wpływ mogą mieć także dieta, stres, przemęczenie, częste zajęcia na basenie i kąpiele w chlorowanej wodzie.

 

Suchość pochwy jest dolegliwością nasilającą się. Najczęściej zaczyna się od świądu pochwy i sromu, obtarć lub pieczenia. Z czasem dochodzi także ból i upławy, czyli pojawienie się wydzieliny z pochwy. Z racji tego, że śluz stanowi naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami, samooczyszczając pochwę. Jego zanik i zakłócone pH otwiera drogę do infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. W skrajnych przypadkach może dojść do krwawienia z powodu podrażnień i spękań błony śluzowej. Kobiety dotknięte tym problemem uskarżają się także na ból podczas stosunku i dyskomfort podczas chodzenia.

 

Jak leczyć suchość pochwy?

 

To zależy co jest jej źródłem: jeśli infekcja zaleca się antybiotykoterapię, jeśli leki antykoncepcyjne – należy je zmienić. W innym przypadku dolegliwość można leczyć za pomocą ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym oraz zastrzykami z kwasu hialuronowego.

 

W przypadku zabiegu z kwasem, w ściany pochwy wstrzykuje się niewielką jego ilości, a efektem zabiegu jest wzmocnienie ścian pochwy. Ten zabieg stosuje się przede wszystkim u kobiet dojrzałych, u których błona śluzowa pochwy stała się mniej elastyczna, a tym samym podatna na suchości i urazy. Wprowadzony podskórnie kwas pobudza procesy regeneracyjne, a co najważniejsze stymuluje naturalny wzrost kolagenu, dzięki któremu skóra odzyskuje napięcie i jędrność, a co za tym idzie poprawie ulega nawilżenie pochwy.

 

Jeśli chodzi o zabieg z wykorzystaniem osocza (własnej krwi pacjenta), ostrzykuje się nim części intymne. Zawarte w osoczu naturalne składniki aktywują procesy naprawcze w błonie śluzowej. Dzięki zabiegowi staje się ona napięta i nawilżona.

 

Oba opisane powyżej zabiegi są małoinwazyjne i bezbolesne, trwają 15-30 minut.

 

Konsultacja merytoryczna
Pracownicy Gyncentrum 13 dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
Ginekolog położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.
Obserwuj nas
Tematyka
Estetyka intymna

Zmagasz się z suchością pochwy?
Umów konsultację ze specjalistą Gyncentrum i porozmawiaj o możliwych rozwiązaniach