Ciąża Article · 28 grudnia 2017

Kiedy mężczyzna jest w ciąży…

Upragniona, wyczekana ciąża! Dla Ciebie, przyszłej mamy, rozpoczyna się nastrojowy roller coaster – raz płaczesz, a raz się śmiejesz, czujesz się zmęczona, obolała i senna. Jeżeli to za mało, to wyobraź sobie, że Twój wspaniały partner, przyszły tata, również zaczyna doświadczać tych ciążowych symptomów…

Kiedy mężczyzna jest w ciąży…

W końcu się udało! Upragniona, wyczekana ciąża! Radości nie ma końca, zaczynacie planować pokój, ubranka, imiona… Dla Ciebie, przyszłej mamy, rozpoczyna się nastrojowy roller coaster – raz płaczesz, a raz się śmiejesz, czujesz się zmęczona, obolała i senna, miewasz nudności, a na swoje ulubione potrawy wręcz nie możesz patrzeć. Jeżeli to za mało, to wyobraź sobie, że Twój wspaniały partner, przyszły tata, również zaczyna doświadczać tych ciążowych symptomów…

 

Dlaczego mój partner ma ciążowe objawy?

 

To całkiem normalne! Twój mężczyzna nie jest chory, nie jest również – jeżeli przyszło Ci to w przypływie dobrego humoru na myśl – w ciąży. W takim razie co się dzieje? To przez co przechodzi Twój partner to tzw. ciąża współczulna albo inaczej rzecz ujmując tzw. zespół kuwady. Słowo pochodzi od francuskiego słowa couver, co w dokładnym przekładzie oznacza „wysiadywać”. Zespół kuwady to zjawisko polegające na ujawnianiu się u mężczyzny, który  oczekuje narodzin dziecka, somatycznych objawów występujących u ciężarnej kobiety. W ekstremalnych przypadkach mężczyzna z zespołem kuwady może przytyć nawet 11-13 kg, a jego brzuch może urosnąć do rozmiarów ciążowego brzucha w 7 miesiącu.

 

Najbardziej typowymi objawami w zespole kuwady są:

  • chwiejność nastrojów,
  • bóle brzucha i podbrzusza,
  • niestrawności,
  • przyrost masy ciała,
  • zmiany nawyków żywieniowych i apetytu (od niechęci do jedzenia po wilczy głód),
  • wzdęcia, zaparcia, biegunki,
  • bóle różnego pochodzenia (głowy, zębów i pleców),
  • drżenie i skurcze mięśni,
  • nudności, wymioty,
  • senność, osłabienie i omdlenia.

 

Powyższe objawy ciąży współczulnej pojawiają się u mężczyzn w pierwszym trymestrze ciąży partnerki, zanikają podczas drugiego trymestru i powracają w ostatnich tygodniach przed porodem.

 

Termin kuwady został po raz pierwszy użyty w 1865 roku do opisania nawyków niektórych plemion związanych z zachowaniem mężów przed porodem żony. Mężczyzna naśladował zachowania kobiety w ciąży, udawał bóle porodowe, wycofywał się z pracy oraz z codziennych obowiązków, wymagających siły fizycznej, a nawet unikał aktywności seksualnej. Rytuał ten obejmował również imitowanie zachowania kobiety rodzącej m.in. krzyki i płacz. Podczas gdy żona rodziła w odosobnieniu, mąż leżał w łóżku otoczony członkami rodziny i plemienia. Po narodzinach kobieta oddawała dziecko mężczyźnie, aby ten przyłożył je do własnej piersi i naśladował karmienie.*

 

Przyczyny zespołu kuwady

 

Dane dotyczące częstotliwości występowania zespołu kuwady są różnorodne i wahają się między 11-25% a 11-35%. Przyczyny tego stanu nie są do końca znane. Istnieje jednak kilka teorii wyjaśniających przyczyny tego fenomenu, do których należą m.in.:

 

  • Uformowana na wczesnym etapie rozwoju mężczyzny silna identyfikacja z matką, co w konsekwencji spowodowało zaburzenia identyfikacji z tradycyjną męską rolą.
  • Zazdrość chłopca o atrybuty kobiecości.
  • Obawa i niepokój związany z ciążą i jej przebiegiem.
  • Problem z postrzeganiem siebie w roli ojca – mężczyzna może traktować mające się urodzić dziecko, jako rywala i boi się, że partnerka całą uwagę poświęci dziecku, a on sam zostanie odsunięty na dalszy plan.
  • Ogromnie silna więź emocjonalna z partnerką i zaangażowanie przyszłego ojca podczas trwania ciąży.

 

Udowodniono również, że u mężczyzn, u których wystąpiły minimum dwa objawy zespołu kuwada, odnotowano zwiększony poziom prolaktyny oraz obniżony poziom testosteronu. Ponadto u panów przeżywających symptomy ciąży występuje podwyższony poziom kortyzolu czyli tzw. hormonu stresu**.

 

Czy objawy ciąży u mężczyzny miną?

 

Jeżeli Twój partner wtóruje Ci nudnościami, rosnącym brzuszkiem i innymi ciążowymi objawami, nie martw się. Symptomy te zwykle ustępują po porodzie lub krótko po nim.

 

Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża

Szukasz lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę?
Umów się na konsultację już dziś!